کاربرد فلومتر | بررسی مشخصات و نحوه نگهداری از فلومتر | آرکا صنعت آریو

کاربرد فلومتر

کاربرد فلومتر

کاربرد فلومتر بر اساس نوع فلومتر متفاوت است و در خرید فلومتر متغیرهای زیادی با توجه به کاربرد های خاصی که در نظر دارید، تعیین کننده هستند.

فلومتر چیست ؟

فلومتر یا جریان سنج  وسیله ای می باشد که برای اندازه گیری میزان جریان خطی، غیرخطی، جرمی یا حجمی یک مایع یا یک گاز استفاده می شود. فلومتر وسیله ای کاملاً فنی است که تحت تأثیر متغیرهای زیادی است. فلومترها در دونوع فلومترهای حجمی و فلومترهای جرمی وجود دارند.

شما عزیزان می توانید برای خرید فلومتر با ما همراه باشید .

 

کاربرد فلومتر

فلومترهای حجمی، حجم سیال گذرکرده از یک مکان معین را در یک بازه زمانی خاص اندازه گیری می کنند. این فلومترها یک خروجی آنالوگ، دیجیتال از میزان جریان حجمی مایع یا گاز را ایجاد می کنند. فلومتر حجمی در چند نوع دیفرانسیل فوقانی، الکترومغناطیسی، التراسونیک، توربینی و ورتکس و جابه جایی های مثبت وجود دارند.

فلومترهای جرمی میزان جریان جرم سیالی عبور کرده از یک لوله را در واحد زمان تعیین می کنند و در دو نوع فلومتر جرمی کوریولیس و حرارتی وجود دارند.

دسته بندی فلومتر

انتخاب فلومتر مناسب سبب موفقیت در کار و جلوگیری از بروز مشکلات فراوانی می شود. بنابراین باید با توجه به نوع کاربرد، فلومتر مناسب انتخاب شود تا بتوان اطلاعات و داده ها را به طور صحیح اندازه گیری نمود و از هدر رفت سرمایه و زمان جلوگیری کرد.

دسته بندی فلومتر بر اساس نوع سیال اندازه گیری شده به صورت زیر می باشد.

در گازها فلومترهای کوریولیس، جرمی حرارتی ، آلتراسونیک، جابه جایی مثبت، فشار متغیر دیفرانسیل، توربینی مورد استفاده می باشد.

در مایعات فلومترهای الکترومغناطیسی، کوریولیس، جرمی حرارتی ، آلتراسونیک، جابه جایی مثبت، فشار متغیر دیفرانسیل، توربینی مورد استفاده می باشد.

در دوغاب ها فلومترهای کورویولیس، آلتراسونیک، الکترومغناطیسی و برخی از انواع فشار متغیر دیفرانسیل کارایی دارد.

در بخارها نیز از فلومتر ورتکس، التراسونیک، دیافراگم و شیء شناور استفاده می شود.

 

 

بررسی کاربرد فلومتر

کاربرد فلومتر بر اساس نوع آن متفاوت است. به طور کلی برای تمام عملیاتی که نیاز به اندازه گیری جریان مایع و گاز وجود داشته باشد، از این دستگاه استفاده می کنند.

به طور مثال برای اطلاع از جهت و سرعت جریان هوا جهت ناوبری از فلومتر استفاده می کنند. برای اندازه گیری جریان آب و اندازه گیری دقیق پیمانه ای سیالات در بسیاری از صنایع از فلومتر استفاده می کنند.

برخی از صنایع که در آن از فلومتر استفاده می شود شامل صنایع شیمیایی، صنایع نفت و گاز، صنایع علوم زیستی، صنایع خوردنی و آشامیدنی، صنایع کاغذ و خمیرکاغذ، صنایع کشتی سازی، صنایع خودرو، صنایع پایه و معدن می باشد. همچنین در تولید برق و مدیریت آب از فلومتر استفاده می کنند.

 

 

کاربرد فلومتر

مشخصات فلومترها

برای خرید فلومتر باید به مشخصات اصلی آن که دقت، تکرارپذیری، رنج اندازه گیری است توجه نمایید.

دقت یک فاکتور مهم در انتخاب فلومتر است و باید بر اساس نوع کاربرد فلومتر، فلومتری با دقت معین انتخاب کنید.

تکرارپذیری، تعداد دفعاتی می باشد که در شرایط یکسان، اندازه گیری شود و همان نتیجه دقیقاً تکرار شود. تکرارپذیری یک فلومتر یک فاکتور بسیار مهم می باشد و از دقت آن اهمیت بیشتری دارد.

رنج اندازه گیری دامنه ای می باشد که سیال را می تواند به طور دقیق اندازه گیری کند و در انتخاب یک فلومتر سعی در انتخاب فلومتری با بیشترین رنج اندازه گیری است.

نگهداری فلومتر

عوامل زیادی بر طول عمر فلومتر تأثیرگذار است که مهمترین آن تطبیق ابزار مناسب با کاربرد مخصوص آن است. اگر برای کاری از فلومتر مخصوص و مناسب آن کار استفاده نکنیم، عمر فلومتر کاهش می یابد و بازدهی لازم را ندارد.

فلومترهایی که قطعات متحرک ندارند به نسبت آنهایی که دارای قطعات متحرک هستند، معمولاً کمتر نیاز به مراقبت دارند. اما مراقبت و نگهداری از تمام فلومترها ضرورت دارد.

خرید فلومتر

برای خرید فلومتر ابتدا در نظر داشته باشید که اطلاعات دبی باید مداوم یا کلی باشد و اینکه اطلاعات به صورت محلی یا از راه دور مورد نیاز است. همچنین انتقال به صورت آنالوگ یا دیجیتال یا مشترک است. فرکانس مورد نیاز هم توجه شود.

با در نظر گرفتن این اطلاعات به خرید فلومتر کاربردی خود بپردازید. نرخ فلومتر با توجه به نوع آن متفاوت می باشد و با خرید فلومتر از دفاتر مهندسی فروش معتبر، نرخ واقعی این دستگاه را پرداخت کنید. مشاوران با توجه به کاربرد مدنظر شما، بهترین فلومتر مورد نیاز شما را به شما معرفی می کنند و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می دهند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ArabicEnglishPersian