کاربرد فلومتر آب چیست ؟ - بهترین نوع فلومتر آب - آرکا صنعت آریو

کاربرد فلومتر آب چیست ؟

کاربرد فلومتر آب چیست ؟

کاربرد فلومتر آب با توجه به انواع مختلف آن متفاوت می باشد اما به طور کلی فلومتر آب برای اندازه گیری جریان آب به کار می رود.

فلومتر آب Water Flow Meters

این دستگاه برای سنجش میزان آب عبوری در لوله مورد استفاده قرار می گیرد. فناوری متفاوتی برای این دستگاه به کار رفته است . انواع مختلفی از فلومترهای آب وجود دارند که هر کدام دارای کارایی ، عملکرد و ویژگی های متفاوتی می باشند.

انواع فلومتر آب و کاربرد فلومتر آب

انواع فلومترهای آب شامل فلومترهای آب مکانیکی ، فلومترهای التراسونیک ، مغناطیسی و فلومترهای ورتکس می باشند. انتخاب نوع فلومتر  ، بر اساس نوع نیاز شما صورت می گیرد. در واقع با توجه به نوع کارایی هر کدام از فلومترها ، به خرید فلومتر اقدام کنید.

انواع فلومترهای آب روش های متفاوتی برای سنجش سرعت جریان آب دارند و از مکانیزم های متفاوتی برای این اندازه گیری استفاده می کنند. وجه مشترک تمامی این فلومترها سنجش جریان آب می باشد که احتمال دارد طبق داده های الکتریکی و مکانیکی بدست بیاید.

در فلومترهای اولیه و قدیمی از کنتورهای عقربه ای در ساخت دستگاه ها استفاده می شد. اما در فلومترهای امروزی از کنتورهای دیجیتالی استفاده می شود. کنتورهای دیجیتالی حساسیت بسیار بالایی دارند و قادر خواهند بود کمترین میزان آب عبوری را با دقت اندازه گیری کنند.

فلومترهای ورتکس

در این نوع فلومتر از یک سری گرداب های تشکیل شده از یک سنسور غوطه ور در جریان بهره می برند. فلومتر ورتکس بر اساس قرارگیری یک مانع یا یک سد در مسیر گذر آب طراحی شده است. فلومترهای ورتکس چند متغیره توانایی اندازه گیری ماکزیمم 5 متغیر را با یک اتصال دارا می باشند. متغیرها شامل دما ، فشار ، چگالی ، سرعت حجمی جریان و جریان جرمی می باشند. کاربرد فلومتر آب ورتکس بیشتر برای لوله های بسیار بزرگ می باشد.

فلومترهای مکانیکی

یکی از فلومترهای کاربردی و ارزان قیمت ، فلومترهای مکانیکی می باشد که جریان را به واسطه گردش توربین با یک شانت ، پروانه و … مورد سنجش و اندازه گیری قرار می دهد. نام دیگر فلومترهای مکانیکی ، فلومتر توربینی می باشد. مکانیزم فلومترهای آب مکانیکی اینگونه می باشد که به کمک یک لوله و گردش یک پیستون به سنجش سرعت جریان آب می پردازد.

کاربرد فلومتر آب

سرعت جریان حجمی آب با سرعت گردش پره ها کاملاً تناسب دارد. کاربرد فلومتر آب مکانیکی برای اندازه گیری جریان های زیاد آب می باشد و برای جریان های پایین آب مناسب نمی باشد. معایب این نوع فلومتر را می توان عدم کارایی درست آن برای آب های کثیف و دارای ذرات بزرگ دانست. زیرا آلودگی و ذرات بزرگ می توانند فلومتر مکانیکی را مسدود کنند. همچنین فلومترهای مکانیکی از دقت پایینی برخوردار می باشند.

فلومتر های مغناطیسی

اساس کار فلومترهای مغناطیسی بر مبنای استفاده از میدان مغناطیسی برای سنجش جریان حجمی می باشد. قانون القای الکترومغناطیس فارادی بیان می کند که با جریان یافتن مایع در یک میدان مغناطیسی ، ولتاژی ایجاد می شود. به هر میزانی که سرعت جریان مایع بالاتر باشد ، میزان ولتاژ بالاتر است. بنابراین ولتاژ ایجاد شده با جریان آب تناسب مستقیمی دارد. پس از آن سیگنال ولتاژ از طریق الکترونیک به جریان حجمی سیال تغییر می کند. کاربرد فلومتر آب مغناطیسی برای اندازه گیری جریان آب های غیرخالص می باشد. زیرا آب های خالص فاقد یون می باشند و هیچگونه یونی برای اندازه گیری ندارند.

فلومترهای التراسونیک

این نوع فلومترهای آبی با بهره گیری از فراصوت به سنجش سرعت جریان عبوری از لوله ها می پردازند. در این فلومتر ، یک سیگنال فراصوت در جهت همسوی جریان به طرف پایین ارسال می شود و متقابلاً یک سیگنال در خلاف جریان به طرف بالا ارسال می شود. با مقایسه ی زمان عبور پالس صوتی در جهت پایین با زمان پالس صوتی در جهت بالا ، اطلاعاتی بدست می آید که برای محاسبه سرعت جریان سیال استفاده می شود.

 

کاربرد فلومتر آب

این اطلاعات در واقع تفاضل زمان های گفته شده می باشد. اکنون فلومتر می تواند با بدست آوردن سرعت جریان سیال به سرعت حجمی جریان در لوله دست پیدا کند. کاربرد فلومتر آب التراسونیک بیشتر برای اندازه گیری جریان آب در لوله های بزرگ می باشد. فلومترهای التراسونیک مدل  Clamp-on قادر خواهند بود جریان آب را از خارج لوله ها با ارسال پالس های صوتی به واسطه دیواره های لوله مورد سنجش و اندازه گیری قرار بدهند.

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ArabicEnglishPersian