کاربرد زئولیت در کشاورزی | فواید زئولیت در کشاورزی | آرکا صنعت آریو

کاربرد زئولیت در کشاورزی

کاربرد زئولیت در کشاورزی

کاربرد زئولیت در کشاورزی ، همواره مورد توجه بوده است و موجب تغییرات مثبتی در بهره وری خاک و مصرف کودهای شیمیایی شده است.

زئولیت چیست ؟

زئولیت ماده معدنی می باشد که مواد تشکیل دهنده آن بیشتر از آلومینوسیلیکات است. این ماده معدنی به شکل یک شبکه کریستالی متشکل از آلومینیوم و اکسیژن و سیلیس است و در قالب یک شبکه سه بعدی می باشد.

ساختار زئولیت متخلخل بوده و حفره ها و سوراخ های بسیار ریزی دارد که با حفره های رس تفاوت های زیادی دارد. رنگ این ماده ی معدنی به صورت رنگ سبز کمرنگ مایل به رنگ سفید می باشد.

 

کاربرد زئولیت در کشاورزی

زئولیت کاربردهای بسیار زیادی دارد که می توان به کاربرد زئولیت در کشاورزی اشاره نمود.

خواص زئولیت

زئولیت دارای خواص فیزیکی و شیمیایی بی شماری می باشد که می توان به قدرت نگهداری آب در خود به مدت طولانی ، خاصیت تبادل کاتیونی قوی ، خاصیت جذب سطحی و غربال مولکولی ، قدرت جذب عناصر فلزی سنگین ، خاصیت کاتالیزوری و … اشاره نمود.

زئولیت های طبیعی ، منابع زیادی دارند . ساختار حفره ای آنها موجب شده است که استفاده های فراوانی از این ماده در بخش های گوناگون صورت گیرد.

بررسی کاربرد زئولیت در کشاورزی

خاصیت های فراوان زئولیت موجب شده است که کاربردهای زیادی در بخش کشاورزی داشته باشد. اکثر کشاورزان به خرید زئولیت برای زمین های کشاورزی خود اقدام می کنند تا از فواید بی شمار آن بهره مند شوند.

قدرت جذب آب

زئولیت با جذب آب موجود در خاک مرطوب می شود و این رطوبت را برای مدت زیادی حفظ می کند. آبی که درون ساختار زئولیت وجود دارد ، به آرامی به گیاه جذب می شود. با تابش نور خورشید آب موجود در خاک بخار شده و با کاهش دما در شب کمی از این آب به خاک برمی گردد. عملکرد زئولیت موجب صرفه جویی در میزان مصرف آب می شود. لذا کاربرد زئولیت در کشاورزی برای کشورهایی مانند ایران که با کمبود آب مواجه هستند ، بسیار مهم و حیاتی می باشد.

افزایش راندمان و بازدهی خاک

زئولیت موجب پایداری خاک و کنترل اسیدیته خاک می شود. بسیاری از مواد مفید موجود در خاک مانند فسفربه طور طبیعی به گیاه جذب نمی شوند. اما زئولیت این مواد را به خود جذب کرده و آن را به گیاهان منتقل می کند. این عملکرد سبب افزایش کیفیت خاک می شود.

 

کاربرد زئولیت در کشاورزی

افزایش تولید محصولات کشاورزی

بررسی ها و گزارشات نشان دهنده این است که استفاده از زئولیت سبب افزایش میزان تولید محصولات کشاورزی به طور قابل ملاحضه ای شده است. شاید به جرئت بتوان گفت این افزایش تولید محصولات به میزان تقریبی 40 درصد می باشد. این عامل موجب ترغیب کشاورزان به خرید زئولیت و استفاده از آن برای زمین های کشاورزی خود می شود.

صرفه جویی در مصرف کود

از دیگر موارد کاربرد زئولیت در کشاورزی ، به کاربردن زئولیت برای صرفه جویی در مصرف کود شیمیایی است. میزان زیادی از کودهای شیمیایی به عمق خاک نفوذ می کند و هدر می رود. زئولیت به علت خواص جذب کاتیونی ، بخش بسیار زیادی از ازت و پتاسیم موجود در کود را به خود جذب می کند. این مواد را در خود ذخیره و نگهداری می کند و با مرور زمان به گیاه منتقل می کند. به موجب این عملکرد نیاز خاک به کود شیمیایی کمتر می شود.

تصفیه آب و خاک

زئولیت مقداری از مواد سمی و سنگین موجود در خاک و آب را به خود جذب می کند. با جذب این مواد توسط زئولیت ، از ورود این مواد به آب و خاک ممانعت می شود. در اینصورت محصولات فاقد هرگونه آلودگی می باشند.

افزایش کیفیت کودهای شیمیایی

یکی از مهمترین موارد کاربرد زئولیت در کشاورزی ، بهبود شاخص های کیفی کودهای شیمیایی می باشد. زئولیت را با کودهای شیمیایی ترکیب می کنند. ترکیب زئولیت با کودهای شیمیایی نتایج زیر را به دنبال دارد.

اوره مازاد در کودهای شیمیایی را به خود جذب می کند و از آسیب رساندن به گیاه جلوگیری می شود.

بوی نامطبوع کودهای شیمیایی را تا حد بسیار زیادی از بین می برد.

با جذب آب موجود در فضولات عملیات کوددهی را راحت تر می کند.

زئولیت در انبارهای کشاورزی

استفاده از زئولیت در انبارهای کشاورزی موجب نابودی آفات در سیلوها و جلوگیری از کپک زدن محصولات می شود. زئولیت به علت دارا بودن خاصیت جذب کنندگی آب و رطوبت ، در کیفیت نگهداری محصولات در انبار تأثیر بسزایی دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ArabicEnglishPersian