کاربرد ازن در صنعت کاغذسازی | مزایای ازن در صنعت کاغذسازی | آرکا صنعت آریو

کاربرد ازن در صنعت کاغذسازی

کاربرد ازن در صنعت کاغذسازی

از موارد مهم کاربرد ازن در صنعت کاغذسازی، استفاده برای تولید خمیر کاغذ با کیفیت بالاتر و منطبق با آئین نامه های زیست محیطی است.

ازن در صنعت کاغذسازی

ازن O3 که یک ترکیب شیمیایی ناپایدار می باشد که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. ازن خاصیت اکسیدکنندگی بالایی دارد و جزء اکسیدکننده های ارگانیک است. ازن با خمیر کاغذ در کوتاهترین زمان ممکن واکنش می دهد. استفاده از آن در صنعت کاغذ موجب شده است که نیاز به تجهیزات گران قیمت برای انجام واکنش با خمیر کاغذ نباشد. استفاده از ازن در صنعت کاغذ بسیار اهمیت دارد. زیرا مزایا و کاربردهای زیادی دارد. به طور مثال می توان به این مورد اشاره نمود که ازن پس از انجام واکنش، تولید اکسیژن می کند و اکسیژن هم مجدداً در صنعت می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

کاربرد ازن در صنعت کاغذسازی

بررسی کاربرد ازن در صنعت کاغذسازی

ازن ژنراتور ها در صنعت کاغذسازی سه کاربرد اصلی دارند.

کاهش بارمیکروبی خمیرکاغذ

بهداشت کاغذ اهمیت ویژه ای دارد. زیرا در بسیاری از فروشگاه ها، شیرینی فروشی ها، فست فودی ها از کاغذ و مقوا استفاده می کنند. لذا توجه به بهداشت کاغذ برای حفظ سلامت جامعه لازم و ضروری است. ازن با خاصیت ضد میکروبی و ضد باکتریایی که دارد، می تواند بار میکروبی کاغذ را تا مقدار بسیار زیادی کاهش دهد.

سفید سازی خمیرکاغذ

برای صرفه جویی در مصرف چوب، کاغذ را بازیافت می کنند. بازیافت موجب صرفه جویی در مصرف چوب و عدم کمبود مواد اولیه تولید کاغذ می شود.

کاغذهایی که برای بازیافت به صنعت کاغذ آورده می شوند، دارای بار میکروبی فراوان و رنگ های مختلفی هستند. برای استفاده مجدد از این کاغذها، آنها را باید رنگبری کنند تا به صورت تقریبی به رنگ سفید در بیایند.

ازن سازها با تولید ازن در صنعت کاغذ، موجب سفیدسازی خمیر کاغذ می شوند. برای رنگ آمیزی این کاغذهای سفیدسازی شده، هزینه کمتری صرف می شود. البته مواد سفید کننده زیادی در صنعت مانند کلر، دی اکسید کلر، ازن، هیدروژن پر اکسید و… وجود دارند. بهترین عامل سفید کننده در میان مواد ذکر شده، ازن می باشد.

تصفیه پساب صنعت کاغذ و چاپ

از دیگر کاربرد ازن در صنعت کاغذسازی، تصفیه پساب های این صنعت می باشد. کارخانه های تولید کاغذ، یکی از آلوده ترین کارخانه های صنعتی می باشند. در بخش های مختلف این کارخانه ها، قسمت های خمیرسازی و رنگبری بیشترین آلودگی و تولید نخاله و ضایعات را دارند. ازن پساب های این کارخانه ها را تصفیه و آنها را برای استفاده مجدد در این صنعت، پاکسازی می کنند.

مزایای استفاده از ازن در صنعت کاغذسازی

ازن به علت تولید درمحل توسط دستگاه های ازن ساز ، هزینه های مربوط به حمل و نقل و جابه جایی ندارد. سایر مواد ضدعفونی کننده و سفیدکننده هزینه های حمل و نقل و جابه جایی دارند.

استفاده از ازن شرایط لازم برای مدیریت گاز خروجی را ایجاد می کند. گاز خروجی دارای غلظت مناسبی از اکسیژن است که می توان آن را برای کاربردهای دیگر در کارخانه به کار برد.

ازن زیست سازگار است و هیچگونه آثار مخربی برای محیط زیست ندارد. این مزیت سبب شده است به کاربرد ازن در صنعت کاغذسازی بیش از پیش توجه شود.

ازن موجب افزایش درخشندگی خمیر می شود و کیفیت رنگ کاغذهای تولیدی بهتر می شود.

استفاده از ازن سبب می شود که مصرف سایر مواد شیمیایی مورد نیاز، کاهش یابد و سبب کاهش هزینه های شیمیایی می شود.

تکنولوژی سفیدسازی

ازن به منظور سفیدکنندگی خمیرهای چوبی و غیر چوبی استفاده می شود. مراحل سفیدسازی شامل مراحل مختلفی است. یکی از این مراحل، مرحله ی Z است. ازن در این مرحله به کار می رود. با توجه به میزان سفیدکنندگی که مدنظر مهندسین متخصص می باشد، دز و میزان ازن مصرفی متفاوت است.

 

کاربرد ازن در صنعت کاغذسازی

استفاده از ازن برای فرآیند سفیدسازی نسبت به سایر سفیدکننده ها، بسیار مقرون به صرفه می باشد. زیرا به کارگیری هر کیلوگرم ازن در این مرحله، حدوداً معادل 3 کیلوگرم دی اکسید کلر می باشد.

دیگر کاربردهای مهم ازن در کاغذسازی

دیگر کاربرد ازن در صنعت کاغذسازی، نابودی COD در مراحل تخلیه می باشد.

نابودی آلاینده هایی مانند فنول ها، نیتریت ها، سموم و… است.

از ازن می توان به عنوان جایگزین بیوسیدها استفاده کرد.

ازن موجب بهترشدن شاخص مقدار لجن SVI  می شود.

ازن تولیدی دستگاه ازن ساز در آخرین مرحله ی تولید کاغذ که به اصطلاح پلیش زنی گفته می شود، برای حذف بو و رنگ به کار می رود.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ArabicEnglishPersian