کاربرد ازن در سردخانه ها | استفاده از ازن در ضدعفونی و نگهداری مواد غذایی | آرکا صنعت

کاربرد ازن در سردخانه ها

کاربرد ازن در سردخانه ها

کاربرد ازن در سردخانه ها

کاربرد ازن در سردخانه ها

  استفاده از ازن در ضدعفونی و نگهداری مواد غذایی

ازن (ازون اوزن اوزون) و کنترل باکتری ، کپک ، اتیلن و مخمر در سردخانه

موارد استفاده و کاربرد ازن در سردخانه ها

استفاده از ازن (ازون اوزن اوزون) مانع کپک زدن و کنترل باکتری

استفاده از گاز ازن در سردخانه به طور چشمگیری میکروب ها ناشی از مواد غذایی مانند گوشت ، ماهی ، میوه ها و سبزیجات را کاهش می دهد.

میکروارگانیسم هایی مانند باکتری ، کپک و مخمر که می توانند در سردخانه ها رشد کنند ، باعث فساد و کاهش ماندگاری می شوند.

لجن ارگانیک یا باکتریایی که روی محصولات و کوئیل های یخچال ، کفه ترازو و خطوط آبکشی رشد می کند ، می تواند جریان را مسدود و یا محدود کند و باعث آلودگی متقابل سایر مواد غذایی در یخچال شود.

اتیلن  از تمام قسمت های بالایی گیاه از جمله برگ ها ، ساقه ها ، ریشه ها ، گل ها ، میوه ها ، هاگ ها و دانه ها تولید می شود در طول زندگی گیاه اتیلن در طی مراحل رشد مانند جوانه زنی ، رسیدن میوه ها ، ریزش برگ ها و پژمرده شدن گل ها تولید می شود.

واکنش های گیاهی به اتیلن شامل تحریک روند پیری در برگ ها و گل ها ، ریختن برگ ها و گل ها ، رسیدن میوه ها و افزایش شدید تنفس در برخی میوه ها که باعث ترشح اتیلن اضافی می شود.

https://www.aparat.com/v/3xrXT

مزایای اقتصادی استفاده گاز ازن درنگهداری از گیاهان

 • اتیلن (C2H4) مدت ماندگاری بسیاری از میوه ها را به وسیله تسریع در رسیدن میوه ها و روند پیری گل ها کوتاه می کند.
 • اتیلن ماندگاری گل های بریده شده و گیاهان گلدانی را با تسریع روند پیری و ریزش گل ها کاهش می دهد.
 • گل ها و گیاهانی که در طی حمل و نقل ، دسته کردن ، یا انبار کردن تحت فشار قرار می گیرند اتیلن تولید می کنند و باعث کاهش کیفیت شکل ظاهر گل می شوند. گل هایی که تحت تاثیر اتیلن قرار می گیرند شامل گل شمعدانی ، اطلسی ، رز و بسیاری دیگر است.

اتیلن می تواند ضررهای مالی قابل توجهی برای گل فروشی ها ، بازارها ف تامین کننده ها و تولید کننده ها ایجاد کند. محققان چندین روش برای مهار اتیلن ایجاد کرده اند اما مهار سنتز اتیلن برای کاهش تلفات پس از برداشت تاثیر کمتری دارد زیرا اتیلن هنوز می تواند از منابع دیگر تاثیر گذار باشد.

استفاده از ژنراتور ازن (ازون – اوزن – اوزون) در سردخانه اتیلن موجودرا از بین برده و به وسیله کنترل رسیدن و کاهش پوسیدگی باعث افزایش ماندگاری خواهد شد. اقلام رایجی که از ازن در سردخانه بهره می برند شامل سیب ، آووکادو ، موز ، توت ، مرکبات ، خیار ، انگور ، پیاز ، گلابی ، فلفل ، سیب زمینی ، میوه هسته دار مثل خرما ، هلو و گوجه فرنگی هستند.

نگرانی های روز افزون در مورد افزایش ماندگاری ، کنترل پوسیدگی ، کنترل رسیدن ، کیفیت و ظاهر مواد غذایی بدون وابستگی به مواد شیمیایی باعث افزایش تقاضا برای جایگزینی مواد نگه دارنده و مطمئنی مثل ازن شده است. (کاربرد ازن در سردخانه ها)

ازن موجود در سردخانه

ازن موجود در سردخانه میکروارگانیسم های موجود در هوا و سطح را از بین می برد ˛ روند اسپور را متوقف می کند و اتیلن حاصل از رسیدن را مصرف می کند.

پس از اکسیدکردن میکروارگانیسم ها ، ازن بلافاصله به اکسیژن خالص تبدیل می شود ،

هیچ باقیمانده ای برجای نمی گذارد و ویژگی های طعم و بافت و بو را در حالت طبیعی خود حفظ می کند. تولیدکنندگان ، بسته بندی ها و پردازنده ها می توانند ماندگاری محصول و قابلیت عرضه در بازار را افزایش دهد ، همچنین تلفات پوسیدگی محصولات تازه را به طور طبیعی کاهش می دهد.

ازن را می توان به تنهایی یا به عنوان یک مکمل با روش های نگه داری پس از برداشت محصول استفاده کرد. (کاربرد ازن در سردخانه ها)

مزایای ازن در نگهداری گل های برش خورده عمده فروشی (ازون اوزن اوزون)

ماندگاری گل های برش خورده در سردخانه تحت تاثیر تولید گاز اتیلن و شیوع بیماری است.

گاز ازن به طور موثر تجمع گاز اتیلن تولید شده توسط برخی از انواع گل ها را کنترل می کند و دوره ذخیره سازی بسیاری از انواع گل های برش خورده را افزایش می دهد.

استفاده از ازن در سردخانه همچنین موجودات موجود در هوا را از بین می برد و تلفات ناشی از شیوع بیماری را کاهش می دهد.

گل ها را بیشتر تازه نگه دارید : آب ازن دار میکروارگانیسم های سطح را که باعث پوسیدگی گل های برش خورده می شوند خنثی می کند. ازن گازهای اتیلن تولیدشده بوسیله پیرشدن و پوسیدگی گیاه را از بین می برد.

همچنین به کاهش جلبک ها ، قارچ ها ، کپک ها ، هاگ ها و پوسیدگی ریشه کمک می کند.

در طی اکسیداسیون ازن ، اکسیژن اضافی ایجاد می شود که به گل ها کمک می کند طراوت خود را برای مدت طولانی تری حفظ کنند.

گلفروشی ها و گلخانه ها مزایای ماندگاری بیشتر و گیاهان بهتر با استفاده از ازن را بیشتر تجربه می کنند.

استفاده از ازن در تمیز کردن و ذخیره سازی میوه و سبزیجات (ازون اوزن اوزون)

در طی ذخیره سازی پس از برداشت ، عفونت های سطح محصول می تواند گسترش یابد و باعث خسارات قابل توجهی در محصول شود. استفاده از آب ازن دار برای شستشو و ضدعفونی می تواند خسارات را کاهش داده و بازده را به حداکثر برساند.

استفاده ازآب ازن دار (ازون – اوزن – اوزون) یک روش مناسب برای شستن میوه ها و سبزیجات است و مزایای زیر را نسبت به ضدعفونی کننده های سنتی برپایه کلر دارد.

 • با استفاده از مقیاس ORP می توان سطح ازن محلول در آب به طور ساده و دقیق کنترل کرد.
 • اثر ضدعفونی کنندگی ازن به سطح PH آب بستگی ندارد.
 • ازن هیچ پسماندی که ممکن است برطعم تاثیر بگذارد یا ماندگاری را کاهش دهد بر روی محصولی باقی نمی گذارد.
 • ازن درصورت نیاز تولید می شود و بنابراین به ذخیره سازی خاصی احتیاج ندارد.
 • با استفاده از ازن به خرید مداوم مواد شیمیایی یا هزینه اضافی نیاز ندارد.
 • ازن هیچگونه پسماندی در آب باقی نمی گذارد و بنابراین استفاده مجدد از آن به سادگی در مسئله تصفیه قرار می گیرد.

همچنین با استفاده از ازن در سردخانه می توان ماندگاری محصول را در سردخانه افزایش داد.

ازن موجود در هوا در یک اتاق سردخانه می تواند رشد میکروارگانیسم ها را در هوا و سطح محصول کاهش دهد.

ازن همچنین در تجزیه گاز اتیلن که توسط برخی میوه ها بیرون داده می شوند موثر است ،

و از روند تسریع رسیدن غیر طبیعی میوه ها جلوگیری میکند.

کاهش تلفات مرکبات پس از برداشت به علت کپک

پوسیدگی مرکبات پس از برداشت غالبا توسط عوامل بیماری زا قارچی ایجاد می شود.

شایع ترین بیماری های قارچی مرکبات پس از برداشت عبارتند از : پوسیدگی انتهای ریشه دیپلودیا (Lasiodiplodia theobromae) ، پوسیدگی انتهای ریشه فوموپسیس (Phomopsis citri [teleomorph Diaporthe citri) ، و کپک سبز (Penicillium digitatum) ، ریشه ترش (Galactomyces citri-aurantii) ، انترکنوز (Colletotrichum gloeosporioides) ، و به ندرت پوسیدگی انتها ریشه الترناریا (پوسیدگی سیاه) (Alternaria alternata) و پوسیدگی قهوه ای (primarily Phytophthora palmivora and P. nicotianae) که می تواند از نظر اقتصادی ضررهای زیادی را در مرکبات ایجاد کند. برای کاهش تلفات مرکبات پس از برداشت ، عوامل خاصی باید به طور موثر کنترل شوند.

کنترل رطوبت (کاربرد ازن در سردخانه ها)

 • برخی از مرکبات بعد از برداشت رطوبت نسبی خود را از دست می دهند و مستعد تجزیه پوست ساقه و آسیب های فیزیولوژیکی می شوند که می تواند باعث پوسیدگی میوه شود.
 • به منظور کاهش اتلاف آب میوه ، میوه را در یک محیط با رطوبت بالا نگه داری کرده و برای جلوگیری از خشک شدن ، پوشش محافظ موم اعمال می شود.
 • با بالا نگه داشتنن رطوبت نسبی در حین جابه جایی ، نگهداری و انتقال می توان کدر بودن میوه ، طراوت و صدمات جزئی را بهبود بخشید و در نتیجه حساسیت به کپک سبز را کاهش داد.
 • زمانیکه میوه در ظروف پلاستیکی نگهداری می شود رطوبت نسبی باید 98%-90% باشد. اگر میوه در کارتن نگه داری شود ، برای جلوگیری از خراب شدن ، کارتن باید رطوبت کمتری داشته باشد 90%-85%.
اصول بهداشتی (ازون اوزن اوزون)

اقدامات بهداشتی موثر مانند برداشت منظم میوه ، برگ ها و سایر زباله ها از کف و ماشین آلات در حین کار پس از برداشت می تواند میزان پوسیدگی را تا حد زیادی کاهش دهد.

 • میوه های پوسیده باید بلافاصله از میوه های سالم جدا شوند تا از آلودگی های خط توسط تلقیح قارچ جلوگیری شود.
 • میوه های پوسیده را نباید در نزدیکی محل بسته بندی قرار داد زیرا ممکن است اسپورها دوباره به داخل بسته بندی ها منتقل شوند.
 • برای تمیز کردن سطح تماس با میوه در پایان هر روز باید از آب گرم (حداقل 70 درجه سانتی گراد) یا یک ماده ضدعفونی کننده تایید شده (مانند آب ازن دار ، کلر ، پراکسی استیک اسید ، و غیره ) استفاده کرد.
 • اغلب از ترکیبات چهار اتمی آمونیاک تایید شده استفاده می شود.
 • پالت های خالی انبار باید قبل از هر بار رفتن به مزرعه تمیز و عاری از زباله باشند.

هنگام تمیز کردن مرکبات ، مخازن آبکشی احتمال آلودگی میوه در اثر آلودگی قارچی در آب را ایجاد می کنند. به طور سنتی کلر برای ضدعفونی آب استفاده می شود.

کلر قارچ های پوسیده را در اثر تماس از بین می برد ، اما فعالیت پسماند کمی دارد یا هیچ فعالیتی ندارد.

روش های دیگر ضدعفونی آب شامل استفاده از اشعه ماورابنفش و وارد کردن گاز ازن در آب (آب ازن دار (ازون – اوزن – اوزون)) است.

  

استفاده از اشعه ماورابنفش (UV) در ضدعفونی آب

استفاده از اشعه ماورابنفش برای ضدعفونی آبی که در شستشو مرکبات استفاده می شود

یک روش غیرشیمیایی است که سالهاست در صنعت نوشیدنی استفاده می شود. UV

 تمام عوامل بیماری زا شناخته شده و میکروارگانیسم های فساد شامل باکتری ها ، ویروس ها ، مخمرها و کپک ها (و هاگ) را از بین می برد.

این یک فناوری نگهدارنده و سازگار با محیط زیست است که ضمن اطمینان از سطح بالایی از ضدعفونی کردن ، نیاز به استفاده از مواد شیمیایی را از بین می برد.

UV بخشی از طیف الکترومغناطیسی بین نور مرئی و اشعه X است. بخش خاصی از طیف UV بین 400-185 نانومتر دارای اثر میکروب کشی قوی و با حداکثر اثر بخشی در 265 نانومتر است.

در این طول موج ها ، UV با نفوذ به غشای سلولی و آسیب رساندن به DNA ، میکروارگانیسم ها را از بین می برد و توانایی تولیدمثل آنها را به طور موثر نابود می سازد.

یک سیستم ضدعفونی کننده UV معمولا شامل یک لامپ در محفظه کوارتز است که درون یک محفظه استیل استوانه ای سوار شده است.

مایعی که باید تصفیه شود از یک انتها وارد می شود و قبل از اینکه از انتهای دیگر آن خارج شود از کل طول محفظه عبور می کند.

استفاده از ازن در ضدعفونی آب (آب ازن دار)

استفاده از آب ازن دار برای شستشو مرکبات با غلظت ازن 1 میلی گرم/لیتر و تنها با ماند 57 ثانیه می تواند به ضدعفونی موثر 99.9 درصد دست یابد.

برعکس ، استفاده از کلر برای رسیدن به بازده ضدعفونی 99.9 درصدی در همان دما و PH آب ، 1ppm کلر و زمان احتباس 75 دقیقه نیاز دارد.

کلر همیشه در روند اکسیداسیون یا ضدعفونی باقیمانده برجای می گذارد و تنها از یک اتم اکسیژن برای واکنش شیمیایی استفاده می کند. یکی دیگر از فواید استفاده ار دستگاه ازن این است که در محل و در صورت نیاز تولید می شود. هیچ ماده شیمیایی برای ذخیره و هیچ باقیمانده ای برای ضدعفونی که نیاز به نظارت داشته باشد برجای نمی گذارد.

"<yoastmark
کاربرد ازن در سردخانه
ضدعفونی هوا برای کاهش خطرات کپک

استفاده از ازن (ازون – اوزن – اوزون) مانع کپک زدن و کنترل باکتری

کپک و قالب اصطلاحات عمومی برای انواع مختلف قارچ است. قارچ ها مقدار زیادی اسپور میکروسکوپی تولید می کنند. این اسپورها همیشه در محیط وجود دارند و با جریان هوا گسترش می یابند.

زمانیکه این اسپورها محیط مهمان نواز پیدا کنند جوانه می زنند. اگر تکه های کوچک اسپور جوانه زده نادیده گرفته شود ، باعث شکوفا شدن و شیوع کپک می شود. شکوفه کپک اساسا میلیون ها قارچ است که مقادیر زیادی از هاگ تولید می کنند.

برای کاهش خطر کپک زدن ، حفظ محیطی که برای جوانه زنی اسپورهای کپک مناسب نباشد ضروری است. یک محیط غیر مهمان نواز دارای دمایی بین 22-20 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی %65 یا کمتر است. متاسفانه این محیط برای ذخیره سازی مرکبات نیز مناسب نیست.

 برای حفظ محیط مناسب برای ذخیره سازی مناسب میوه و کاهش خطرات ناشی از کپک زدن ، نصب واحد های UV و ازن برای ذخیره سازی مرکبات رایج شده است.

استفاده از ازن در بهداشت و نگهداری از میوه و سبزیجات تازه

"<yoastmark
کاربرد ازن در سردخانه

مطالعات زیر به کارایی ازن در بهبود صنعت غذایی بخصوص میوه و سبزیجات تازه میپردازد.

یافته های اخیرشامل مکانیسم عملکرد ازن (ازون – اوزن – اوزون) سنتز مصنوعی راندمان موادغذایی و اثرات آن ,گزارش های مثبت و منفی ثبت شده می باشد.

 • کاربرد ازن در سردخانه سطح میکروبی و همچنین وزن میکروبی را بخصوص در سیب کاهش میدهد.
 • استفاده ازن در سردخانه میزان باکتری در پیاز در حضور ازن کاهش میابد اما هیچ تغییری در ترکیب شیمیایی آن ایجاد نمیکند.
 • تاثیر ازن بر گوجه فرنگی به گونه ای بود که هیچ تاثیری بر روی رنگ ، میزان اسیدیته و ظرفیت آنتی اکسیدان قند آنها ایجاد نکرد.
 • مزایای ازن در سردخانه باعث کاهش مقدار (آفلاتوکسین)مواد سمی و سرطانزا در بادام زمینی میشود.
 • فلفل قرمز ، توت فرنگی ، شاهی در مقابل ازن کاهش جمعیت میکروبی را از خودشان نشان دادند.
 • بعلاوه ، در مثال های دیگر هم گزارش شده که میزان فنولی و فلانوئید آناناس و موز در هنگام قرار گرفتن در معرض ازن در مدت بیشتر از 20 دقیقه به میزان قابل توجهی افزایش یافت.

برای دانلود این مقاله روی عکس زیر کلیک کنید.

برای دانلود مقاله کلیک کنید

شرکت آرکا صنعت آریو

5 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ArabicEnglishPersian