کاربرد ازن در دندانپزشکی | فواید ازن برای دندان | آرکا صنعت آریو

کاربرد ازن در دندانپزشکی

کاربرد ازن در دندانپزشکی

کاربرد ازن در دندانپزشکی موجب کمک به پیشرفت و ارتقاء روش های درمانی دندانپزشکی و کاهش هزینه های مربوط به درمان دندان ها شده است.

بیماری های دهان و دندان

در طول زندگی، هر فردی حتماً با مشکلات دهان و دندان رو به رو می شود. البته بیماری های دهان و دندان با روش های پیشگیرانه و رعایت بهداشت دهان و دندان قابل جلوگیری هستند.

برخی از بیماری های دهان و دندان شامل سوراخ شدن دندان ها، بیماری های لثه ، پریودنتیت ، شکستگی دندان ، حساسیت دندان ، پوسیدگی و… هستند.

علائم خرابی دندان

از علائمی که نشان دهنده خرابی دندان ها است، می توان به درد های شدید دندان ، شل شدن دندان ها ، تغییر ظاهر دندان ، تورم صورت و گونه ، ترک خوردگی دندان ، شنیده شدن صدای استخوان فک  و خشکی دندان اشاره نمود.

ازن چیست ؟

ازن گازی بی رنگ است که علاوه بر آنکه در اتمسفر وجود دارد، امکان تولید آن به صورت مصنوعی  توسط ازن ساز ها وجود دارد. ازن مولکولی ناپایدار است و به همین علت قابلیت نگهداری و ذخیره آن وجود ندارد.

ازن در فضا به صورت پایدار، توان باقی ماندن ندارد و سریعاً به o  و o2 تجزیه می گردد. ازن در حالت گاز است اما قابلیت حل شدن در مایعات را دارد. این ماده یک اکسیدکننده بسیار انعطاف پذیر می باشد و برای ضدعفونی کردن به کار می رود. این ماده کاربردهای زیادی دارد که می توان به کاربرد ازن در دندانپزشکی ، پزشکی ، صنعت ، آب و فاضلاب ، کشاورزی و… اشاره نمود.

ازن و  دندانپزشکی

به کارگیری ازن در دندانپزشکی به علت دارا بودن خواص ضد میکروبی و ضد ویروسی ، ضدعفونی کنندگی، قدرت ترمیم کنندگی و زیست سازگاری می باشد. در سالیان گذشته راه کارهای درمانی زیادی بر پایه ازن برای برطرف نمودن عفونت های دهان و دندان و درمان سایر بیماری های دهان و دندان، ارائه گردیده است.

 

کاربرد ازن در دندانپزشکی

اکنون دندانپزشکان باید با استفاده درست و اصولی از ازن ، روش های درمانی دندان را بهبود ببخشند و موجب کاهش هزینه های درمانی دندان ها شوند.

بررسی کاربرد ازن در دندانپزشکی

ازن کاربردهای زیادی در بهداشت دهان و دندان دارند.

بیماری پریودنتال

بیماری پریودنتال ، نوعی بیماری است که دهان و دندان را درگیر کرده و لثه ها عفونت می کنند و ملتهب می شوند و این بیماری گاهی با عفونت و خونریزی همراه است. آب ازن دار با پاکسازی و شستشوی قسمت های زیرین لثه می تواند بیماری پریودنتال را درمان کند.

آب ازن دار، آبی است که گاز ازن به آن تزریق شده است. ازن توسط دستگاه ازن ساز تولید می شود.

مفصل گیجگاهی فکی

از دیگر کاربرد ازن در دندانپزشکی درمان مفصل گیجگاهی فکی می باشد. این عارضه مثل یک لولا فک را به جمجمه وصل می کند. این حالت سبب درد شدیدی در نواحی فک و دهان و اطراف دهان می شود. مفصل گیجگاهی فکی می تواند فرد را در انجام فعالیت های دهانی خود ، ناتوان کند به طوری که دهان توان باز و بسته شدن را نداشته باشد. تزریق ازن به کاهش درد در نواحی دهان و فک بیمار کمک می کند.

کانال های ریشه

جراحی کانال ریشه که به آن عصب کشی هم گفته می شود برای بهبود و ترمیم دندان هایی که دچار پوسیدگی یا عفونت شده اند، انجام می شود. در عصب کشی از ازن برای نابودی باکتری ها، ناباروری سیستم کانال و بهبود سریعتر بافت های دندان استفاده می کنند.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان یعنی مینای دندان نرم شده است و ساختار دندان آسیب دیده است. از ازن برای نابودی باکتری های مضر استفاده می کنند. ازن در زیرلثه و بافت های دندان نفوذ کرده و تمامی باکتری های مضر را نابود می کند. اگر پوسیدگی دندان کم باشد ، با ازن درمانی بهبود پیدا می کند.

ازن به استحکام ساختار دندان کمک کرده و قسمت های درمان شده با ازن ، نسبت به قبل قوی تر می شوند.

فواید ازن برای دندان

ازن فواید درمانی زیادی دارد و این فواید موجب شده است که کاربرد ازن در دندانپزشکی همواره مورد توجه باشد. ازن در ضدعفونی نمودن بافت ها و ریشه های دندان ها ، ترمیم بهتر و سریعتر دندان ها تأثیر بسیار زیادی دارد.

ازن موجب جلوگیری از پوسیدگی دندان در حفره ها و شیارهای دندان می شود.

ازن با خاصیت اکسیدکنندگی و ضد عفونی کنندگی که دارد ، در سفید شدن ظاهر دندان ها نقش دارد.

 

کاربرد ازن در دندانپزشکی

ازن سبب جلوگیری از گسترش عفونت دندان به سایر بافت ها و کانال های دندان می شود.

ازن تمام عفونت های سینوسی و عفونت های قارچی و ویروسی را از بین می برد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ArabicEnglishPersian