کاربرد ازن در تصفیه و ضدعفونی آب استخرهای شنا | ازن در استخر | آرکا صنعت آریو

کاربرد ازن در تصفیه و ضدعفونی آب استخرهای شنا

کاربرد ازن در تصفیه و ضدعفونی آب استخرهای شنا

کاربرد ازن در تصفیه و ضدعفونی آب استخرهای شنا

کاربرد ازن در تصفیه و ضدعفونی آب استخرهای شنا

 

خطرات استفاده کلر در استخرهای شنا برای سلامتی افراد

استفاده از کلر برای ضدعفونی استخرهای شنا به عنوان یکی از خطرات سلامتی شناخته شده است.

تحقیقات جدید پیشنهاد می کند کودکانی که به طور مکرر در استخر های کلردار شنا می کنند ممکن است خطر ابتلا به آلرژی و آسم افزایش یابد.

در این میان بزرگسالان در معرض استخرهای کلر با مشکلات سلامتی دیگری از جمله سرطان مثانه و سرطان رکتوم و احتمالا اقزایش خطر انسداد رگ های قلب مواجه خواهند شد.

آسم

احتمال پیشرفت بیماری آسم در کودکان در معرض کلر ˛ به واسطه تری کلرید نیتروژن افزایش می یابد ، یک محصول جانبی از واکنش شیمیایی بین آمونیاک و کلر که می تواند به بافت نازک تنفسی در کودکان آسیب برساند و خطر ابتلا به بیماری های ریوی را در آنها افزایش دهد . در مطالعه ای که از دانشگاه بلژیک انجام شد ، محققان دریافتند که بازدید منظم از استخرهای دارای کلر با افزایش خطر ابتلا به آسم در کودکان خردسال همراه است.

فرسایش مینای دندان

استخرهایی که به طور مناسب کلرزنی نشده اند ، زمانیکه  اسیدها مینای دندان های فرد را از بین می برد  می توانند باعث فرسایش سریع و بیش از حد مینای دندان شوند. (کاربرد ازن در تصفیه و ضدعفونی آب استخرهای شنا)

دکتر لیلا جهانگیری از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه نیویورک به انتشار از اخبار دانشگاه نیویورک اعلام کرد ” سطح نامناسب PH می تواند خسارت برگشت ناپذیری برای دندان های شخص به همراه داشته باشد.

مطالعات زمینه ای نشان می دهد که این  اثرات زمانی رخ می دهند که PH بین 2.7 و 7 باشد.

در تحقیقات اپیدمیولوژیک از 747 نفر از اعضا استخر خصوصی که در مجله اپیدمیولوژیکی امریکا انتشار یافته است ، علائم فرسایش مینای دندان توسط 3 درصد غیر شناگر ، 12 درصد شناگری که عضو تیم شنا نبودند و 39 درصد از اعضا تیم شنا بودند گزارش شده است.

شناگرانی که قبل از تحقیق از نظر بالینی با فرسایش مینای دندان تایید شده بودند ، به طور منظم در جلسات رقابتی آموزش می دیدند.

سقط خود به خود و تولد زود هنگام جنین در زنان باردار     

شنا در بین زنان باردار رایج است زیرا می تواند آلام بارداری را کاهش دهد در حالی که به آنها کمک می کند تا قدرت عضلانی خود را حفظ کرده و فشارهای تحمل کننده وزن را در اندام تحتانی افزایش دهد.

به گفته  وزارت کشور و سازمان زمین شناسی ایالات متحده ، با این حال ، مادران بارداری که در استخرهای کلردار شنا می کنند در واقع می توانند به جنین خود به دلیل مواد شیمیایی سمی مانند کلروفرم که در اثر واکنش شیمیایی که بین کلر و مواد آلی اتفاق می افتد تشکیل شده است ، آسیب برساند.

سرطان مثانه

سرطان مثانه با قرار گرفتن در معرض فرآورده های جانبی کلر در آب آشامیدنی و از طرق استنشاق و جذب پوستی در ارتباط است.

براساس تحقیقات انتشار یافته در مجله اپیدمیولوژی امریکا ، محققان دریافتند که آیا خطر سرطان مثانه با قرارگرفتن در معرض تری هالومتان ها (THMs) هنگام شنا در استخرها ارتباط دارد یاخیر. نتایج تحقیقات نشان می دهد شرکت کنندگانی که آب کلردار نوشیده بودند در مقایسه با همتایان خود 35 درصد بیشتر در معرض خطر سرطان مثانه قرار داشتند و شناگرانی که به طور منظم در استخرهای دارای کلر شنا می کردند 57 درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان بودند.

استفاده از کلر در استخر های شنا باعث خورندگی قطعات استیل می شود

مواد شیمیایی مبتنی بر کلر برای ضدعفونی آب استخر که بر اثر واکنش با ترکیبات حاوی  نیتروژن مانند اوره که از عرق و ادرار است کلرآمین تولید می کنند.

کلرآمین ها بسیار فرار هستند و به جو منتقل می شوند و می توانند روی سطوح فلزی رسوب کنند و در مایعات تجزیه می شوند و محلول خورنده تشکیل می دهند.

چرخه های تکرار چگالش  و به دنبال آن تبخیر باعث تجمع این ترکیبات کلرید در سطوح بالای آب می شود.

این ترکیبات مسئول اکثر مشکلات خورندگی فلزات در حوضچه های استخر هستند.

در طول عمر استخر ازن باعث کاهش هزینه های عملیاتی و نگهداری مداوم می شود.

این هزینه ها می توانند قابل توجه باشند.

کلر برای از بین بردن زیر ساخت های استخر ، زنگ زدگی سیستم های تهویه و از بین بردن آسترهای استخر و غیره معروف است در حالیکه ازن هیچ یک از این مشکلات را ندارد.

در ویدیوی زیر میتوانید با کاربرد های در استخر های شنا آشنا شوید.

فواید استفاده از دستگاه ازن ژنراتور در استخرهای شنا

استخر با استفاده از ازن بسیار تمیز تر خواهد بود ، به این معنی که کثیفی ، چربی ، روغن،

مواد آلی و سایر مواد در سیستم فیلتر سریع تر از سیستم های دارای کلر انجام می گیرد.

به همین دلیل ، نگهداری مناسب از سیستم فیلتر حائز اهمیت است.

بخشی از مشکل در استفاده ازن این است که مهندسان ، معماران ، سازندگان استخر و  طراحان با تکنولوژی ازن آشنا نیستند.

بعضی از برنامه های ازن ، به ویژه سیستم های نصب شده 15-10 سال پیش با مشکلات فنی روبرو شده اند.

اگرچه از سال 1950 سیستم های ازن در اروپا و سایر مناطق جهان به طور منظم استفاده می شوند ، استخر ها همچنان به کلر متکی هستند.

از آنجا که آموزش های مهندسی ˛ معماری و سایر آموزش های فنی ما به کلر پیوسته است ، برای استفاده از ازن آموزش مجدد لازم است.

چه تفاوتی در فناوری ها وجود دارد ؟

کلر یک ماده شیمیایی پیچیده ساخت بشر است که کاربرد اصلی آن در گاز خردل طی جنگ جهانی اول بیان شد.

ازن بیش از 100 سال است که مورد استفاده قرار می گیرد ˛، در درجه اول در اروپا و برای اولین بار برای تصفیه آب ، کنترل بو و بیمارستان ها و مراکز پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر مزایای استفاده از دستگاه ازن ژنراتور در استخرهای شنا می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • بدون بوی کلر – ازن بدون تشکیل محصولات جانبی مانند کلرامین (که مسئول بوی کلر هستند) مواد آلی و غیرآلی را اکسید می کند.
  • کاهش مصرف کلر – در دراز مدت در هزینه های مواد شیمیایی صرفه جویی می کنید.
  • آب شنای سالم – کیفیت آب برای کاربران فعال استخر و شناگران ایمن و سالم خواهد بود.
  • ازن در مقایسه با کلر باقی مانده سمی یا مضر ندارد که به عنوان ایجاد کننده باقی مانده شناخته شده است. (کلرامین ، THM و غیره)
  • افزایش کارایی فیلتراسیون – میزان تجزیه بیولوژیکی مواد آلی طبیعی افزایش می یابد ،  مولکول های بزرگ به مولکول های کوچکتری تقسیم می شوند که می توانند توسط فیلتر استخر به راحتی تجزیه شوند.
  • استفاده از ازن در استخر های شنا از گرفتگی جلوگیری کرده و ظرفیت فیلتر را افزایش می دهد.
  • دیگر مزایای ازن در استخر های شنا از تحریک چشم جلوگیری می کند.
  • ازن رنگ لباس های شنا را تغییر نمی دهد.

ازن یک عامل ضدعفونی کننده بسیار موثر است و می تواند در استخرهای شنا جایگزین کلر و برم که حاوی مواد شیمیایی ضدعفونی کننده هستند شود.

استفاده از دستگاه ازن ژنراتور مانع تشکیل فرآورده های جانبی کلر و برم مانند کلرآمین یا تری هالومتان می شود.

ازن حتی فرآورده های جانبی حاوی کلر را در هم می شکند. این امر باعث کاهش قرمزی چشم و مشکلات تنفسی حاد می شود. همچنین آب استخر شفاف تر و درخشنده تر خواهد بود.

استفاده از ازن همچنین این فایده را برای متصدی استخر دارد که به جایگزینی آب تازه کمتری که تاثیر قابل توجهی در کاهش هزینه های گرمایشی دارد.

کاربرد ازن در تصفیه و ضدعفونی آب استخرهای شنا

ازن در کنار یک عامل ضدعفونی موثر یک عامل تجمعی است فیلتر کربن فعال و شنی را افزایش خواهد داد. به دلیل اکسیداسیون قوی و مکانیسم ضدعفونی ، ازن در تصفیه آب استخر بسیار مناسب است. اقدامات ایمنی باعث می شود که ازن به عنوانن یک اقدام تکمیلی مجاز باشد.

برای دانلود این مقاله روی عکس زیر کلیک کنید.

برای دانلود مقاله کلیک کنید

گردآورنده  و مترجم : فائزه سادات مرادی 

َشرکت آرکا صنعت آریو

9 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ArabicEnglishPersian