کاربرد ازن در آبزی پروری و محصولات دریایی | ازن در صنعت غذاهای دریایی | آرکا صنعت آریو

کاربرد ازن در آبزی پروری و محصولات دریایی

کاربرد ازن در آبزی پروری و محصولات دریایی

کاربرد ازن در آبزی پروری و محصولات دریایی

کاربرد ازن در آبزی پروری و محصولات دریایی

ازن یک تکنولوژی پدید آمده در صنعت غذاهای دریایی – کاربرد ازن در آبزی پروری

مقدمه – ازن در آبزی پروری

در این مقاله با کاربرد ازن در آبزی پروری و محصولات دریایی آشنا خواهی شد ، در سال های اخیر ، توجه روزافزونی به ایمنی موادغذایی و به ویژه روش های مداخله برای کاهش و از بین بردن عوامل بیماری زا انسانی از محصولات تازه به ویژه غذاهای دریایی و آبزی پروری شده است.

در فناوری های سنتی از آب بهمراه یا بدون مواد ضدعفونی کننده در شستشو غذاهای دریایی تازه استفاده می شود.

کلر پرکاربردترین ماده ضدعفونی کننده موجود در در محصولات تازه است ، اما تاثیر محدودی در از بین بردن باکتری روی سطح غذاهای دریایی دارد.

ما به دنبال یک روش درمانی جایگزین برای بهبود ایمنی مواد غذایی هستیم. بسیاری از تحقیقات و آزمایشات صنعتی برای تایید استفاده از ازون در صنایع در حال انجام است.

https://www.aparat.com/v/xT1Gl

کاربرد ازن در گوشت و ماهی – کاربرد ازن در آبزی پروری

ازن شمار زیادی از ارگانیسم ها شامل باکتری ، قارچ ، مخمر ، انگل ها و ویروس ها را بی اثر می کند و همچنین می تواند ترکیبات آلی طبیعی همچنین مواد مصنوعی ، مانند پاک کننده ها ، علف کش ها و آفت کش ها را اکسید کند.

ازن در صنعت تهیه غذا ، هم به صورت آبی و هم گازی برای کاهش باکتری در طیف گسترده ای از محصولات غذایی و سطح تماس مورد استفاده قرار می گیرد.
استفاده از ازن در ذخیره موادغذایی در سردخانه ها و انبار صورت می گیرد. مهم ترین موضوع کاهش عوامل میکروبی است که در سیستم های ذخیره مورد استفاده قرار می گیرد ، باعث دوام بیشتر موادغذایی (در سردخانه ، فریز کردن یا انبار مواد تازه) یا حذف باکتری می شود و اجازه رشد در گوشت و تشکیل قارچ را نمی دهد.
شناخته شده است که ازن و تجزیه محصولات آن میکروارگانیسم ها را با توجه به تاثیرات درون سلولی میکروبی ، نوکلئیک اسیدها و سایر اجزای سلولی از بین می برد. برخلاف این تاثیرات مثبت ، تاثیرات پراکسید احتمالی ازن بر اجزای ماهی تاکنون به طور گسترده مورد بررسی قرار نگرفته ، اگرچه تحقیقات گذشته تاثیرات منفی در فسفولیپیدها ، اسیدهای چرب غیراشباع و پروتئین های غشا را نشان داده است.

واکنش های اکسیداسیون و غیرفعال سازی همیشه به سرعت اتفاق می افتد که نشان می دهد ازن نسبت به کلر متفاوت عمل می کند. کلر به صورت انتخابی سیستم های آنزیمی مشخصی را اکسید می کند در حالی که ازن همانند یک عامل اکسید کننده عمومی است.
به علاوه ، محصول ازن به دست آمده از نظر حساسیت و وجود ، مانع از تشکیل قارچ و فساد می شود. همچنین ، بوزدایی اتاق در نتایج مداوم نگهداری به دست آمده است. مقرون به صرفه ترین غلظت از ppm 3 تا 2.5 بین 1 تا 3 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی 90 درصد است . غلظت بالاتر چربی ها ، تولید بوهای نامطلوب را اکسید خواهد کرد.

در طی فرایند فریز کردن ، غلظت ppm 3تا 2 توصیه می شود ، اما 1 ppm برای نگهداری در فریزر کافی است. یک روش موثر به دست آمده ازن زنی متناوب است. نتایج عالی با غلظت 5 میلی گرم ازن در متر مکعب در طی روزانه دو ساعت و از 2 تا 3 میلی گرم ازن در باقی روز به دست می آید. به این شکل ، افزایش قابل ملاحظه ای در زمان نگهداری و کاهش از دست دادن وزن به دست می آید.

بعد از 4 روز در 3 درجه سانتی گراد ، با رطوبت نسبی 65 درصد ، کاهش وزن 10 درصدی مشاهده شد ، در حالی که در شرایط ازن زنی در مدت مشابه و رطوبت 84 تا 90 درصد ماهی فقط 4 درصد از وزن خود را از دست می دهد.
در ماهی تازه و نرم تنان دوکفه ای ، استفاده از ازن در آبزی پروری ویژگی های بو که می تواند نامطلوب باشد را متوقف و ظاهر سالم تری به غذاهای دریایی می دهد . در این مورد ازن مقرون به صرفه است زیرا از پوشاندن حجم کم اجتناب می کند. ازن در آبزی پروری

آنالیزهای حساس نشان می دهد که ازن زنی زمان نگهداری را تا 12 روز حدود 40 درصد طولانی تر می کند و کیفیت را از طریق یک ماه نگهداری در 0 درجه سانتی گراد بهبود می بخشد.

ترکیب از پیش ازن زنی با نگهداری در صفر درجه سانتی گراد به نظر امکان پذیر شد به این معنی که زمان نگهداری ماهی را طولانی و قابلیت عرضه در بازار و صادرات را وسعت بخشید.
آب ازن دار در غوطه ور کردن و شستشو ماهی یا فیله ماهی با کاهش موثر میکروارگانیسم های فلورا همراه است و در آن واحد اثری بر روی محصولات ندارد.

بررسی گربه ماهی آمار های قابل ملاحظه زیادی در کاهش تعداد سطح میکروب زمانی که ماهی ها و فیله ها با آب ازن دار شستشو می شوند را نشان داده است.

ادعا شده است که گاز ازن می تواند به عنوان یک ضدعفونی کننده سطح قوی استفاده شود.
آب ازن دار شانس ارتقا کیفیت محصول را به وسیله کاهش ضایعات باکتری در طی فرآیند پوست کندن مکانیکی میگو افزایش می دهد.

خیساندن میگو پوست کنده شده در آب ازن دار بسیار موثرتر از اسپری کردن میگو با آب ازن دار است و غلظت بالا ازن و مدت زمان درمان طولانی تر در کاهش سطح فساد باکتری در میگو موثرتر است. استفاده از آب ازن دار بلافاصله بعد از درمان اکسیداسیون چربی را در میگو افزایش نمی دهد.
تاثیر آب ازن دار در کیفیت یخ دستگاه های یخساز می تواند بسیار سودمند باشد ، خصوصا اگر از ازن در مرکز تولید شود حتی زمانیکه در طی دوره نیازی به ازن در مزرعه نباشد.
یک سیستم خنک کننده جدید که با ترکیب یک ازن ژنراتور با یک سیستم یخ آب شده ایجاد شده است ، اجازه نگهداری بهتر حسی و کیفیت میکروبیولوژیکی و باعث افزایش در طول عمر مواد غذایی دریایی می شود.
همچنین آنالیزهای بیوشیمیایی تایید کرد که ازن هیچ تاثیر منفی بر کیفیت ماهی (گونه های ماهی صاف) اعمال نمی کند و حتی اجازه مهار مکانیسم های خاص در هیدرولیز و اکسیداسیون چربی را می دهد.(کاربرد ازن در آبزی پروری)

براساس نتایج ، ترکیب ازن و یخ آب شده در سردخانه های سپر ماهی و گونه های ماهی صاف توصیه می شود.
ازن به طور سنتی به عنوان یک ضدعفونی کننده در سیستم های آبزی پروری آب شیرین استفاده می شود : در درمان ماهی و ضدعفونی تخم ، ضدعفونی آب (بهبود کیفیت آب) ، تجزیه ترکیبات بدبو در آب های طبیعی ، استفاده در بهبود کیفیت حسی و طول عمر ماهی که قبلا بیان شده بود.
تولید ماهی تمیز با بارهای میکروبی پایین در آب تمیز نگهداری محصولات با کیفیت سودمند خواهد بود. کاربرد ازن در آبزی پروری

آزمایشات گسترده در سال 2002 نشان داده است که ازن را می توان در مخازن آبزی پروری استفاده کرد تا کف و لجن روی ماهی در مخازن ماهی کاهش یابد. این تکنولوژی نیاز به گسترش و آزمایش در تمام صنایع دارد.
به گفته بولاک و سامرفلت و دیگر همکارانشان ، ازن به آب در سیستم کشت ماهی قزل آلا رنگین کمان قبل از مخازن کشت به منظور اکسیدکردن نیتریت و موادآلی ، بهبود کلی کیفیت آب و کمک به حذف مواد جامد در سراسر فیلتر میکروسکرین کمک می کند. کاربرد ازن در آبزی پروری

سایر کاربردهای ازن (ازن در آبزی پروری) (یا آب ازن دار)

• تصفیه هوا : برای تصفیه هوا که با ترکیبات آلی فرار و میکروارگانسیم ها آلوده شده اند
• تصفیه آب : کاهش استفاده زیاد از کلر ، بدون تشکیل ترکیبات کلر
• پزشکی / دندانپزشکی : در عمل جراحی دندانپزشکی و پزشکی ، غیرفعال سازی نمایش ویروسی ، اثر ضدباکتری و ضدقارچی
• فرآیندهای صنعتی : کاهش استفاده از مواد شیمیایی ، مانند کلر ; کاهش مواد سمی روی غذا به گفته نویسندگان زیادی ازن همچنین فواید بسیاری دارد.

 مزایای ازن (ازون ، اوزون)

• ازن قوی ترین اکسیدکننده و ضدعفونی کننده موجود در بازار به صورت محلول در آب و ترکیب گاز با قابلیت اکسیدکردن آلودگی ها و میکروارگانیسم ها اگرچه نسبتا در آب محلول است ، اما به اندازه کافی پایدار است ، به طوری که می توان از ویژگی های اکسیداسیون و یا ضدعفونی آن به طور کامل استفاده کرد. کاربرد ازن در آبزی پروری
• همانطور که ازن کار اکسیداسیون و ضدعفونی را خود انجام می دهد ، یا هنگام تجزیه خودکار ، محصول نهایی پایدار ازن خود اکسیژن است ، و با طیف وسیعی از ترکیبات آلی واکنش می دهد اگرچه با سرعت های مختلف محصولات جانبی آلی اکسیدشده ازن ، حاوی اکسیژن هستند.

مواد آلی هالوژنه را نمی توان در ازن تولید کرد ، مگر اینکه یون برومید وجود داشته باشد. توانایی ازن در تولید (برم آزاد) توسط اکسیداسیون یون برومید از مزایای ازن در تصفیه استخرهای شنا و برج های خنک کننده است. کاربرد ازن در آبزی پروری
• استفاده از ازن مطمئن است زیرا نیاز به ذخیره سازی ندارد و بنابراین باید در محل تولید و استفاده شوند. در صورت شناسایی نشت ازن ، جریان برق به ازن ژنراتور را متوقف و تولید ازن اضافی نیز متوقف می شود. (ازن در آبزی پروری)

قوانین کشورهای مختلف (ازون)

• در ایالت آمریکا ، سازمان FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) استفاده از ازن را بعنوان یک ماده ضدمیکروبی حتی در زمان تماس مستقیم با محصولات غذایی تائید کرده است.(June 26th¸2001)
• وزارت کشاورزی در آمریکا همچنین تماس مستقیم آن را با محصولاتی مانند گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی نرم تنان و همچنین سخت پوستان تائید کرده است. (Desember¸2001)
• دولت ژاپن صحت عملکرد ازن در انواع مختلف محصولات غذایی (تماس بطور مستقیم) را در سال 1996 پذیرفتند. ثبت عملکرد و نقش ازن در سازمان GRAS کاملا مشابه با آمار ثبتی و تائید شده در سازمان FDA می باشد.

کشتی های صیادی ژاپن روزانه از آب ازن دار جهت شست و شوی ماهی های تازه ، تولید یخ ها از آب ازن دار و نگهداری آنها در کشتی بهره می برند.
• آژانس بازررسی مواد غذایی کانادا (CFIA) ، ازن را جهت پاکسازی سطوح در تماس با موادغذایی تائید میکند.
• دولت استرالیا نیز در سال 1996 شبیه به دولت ژاپن تائیدیه را در رابطه با صحت عملکرد ازن در تماس مستقیم با مواد غذایی وضع کرد.
• کشتی های صیادی در آلمان نیز از ازن در آب و یخ مورد نیاز خود بهره می برند.

اهمیت ازن در شیلات

• کیفیت و امنیت محصول بالاترین اولویت های بخش ماهیگیری می باشند.
• کنترل عوامل بیماریزا مانندListeria monocytogenesg و Vibrio sp ، هدف ایمنی و کنترل میکرو ارگانیسم های مخرب کیفی موادغذایی است.
• سازمان FDA اعلام کرده است که ازن نیز مانند موادافزودنی محصولات غذایی تائید شده است.
• میزان اثربخشی بیشتر ازن در مقایسه با دیگر عوامل شیمیایی از بین برنده میکروارگایسم ها ثابت شده است.
• یکی از دلایلی که باعث شده ازن اقتصادی تر و قابل اعتماد تر باشد پیشرفت در فرآیند تولید آن است. (کاربرد ازن در آبزی پروری)

آنچه پیش بینی میشود …

کیفیت و امنیت از بالاترین و با ارزش ترین اولویت های صنایع غذایی به ویژه در صنعت شیلات می باشد.
ازن میتواند کیفیت ماهی های تازه را تضمین کند. با این وجود علاوه بر کیفیت آب دلایلی اعم از درجه حرارت و میزان PH برای این ضمانت وجود دارد.
آلودگی های متقاطع میکروبی در محیط کار همچنان دلیل اصلی بیماری های ناشی از غذاست.

برای به حداقل رساندن میزان شیوع باکتری های مضر در محصولات نهایی ، عوامل بهداشتی بهتر و رژیم های بهداشتی پیشرفته تر موردنیاز است. کاربرد ازن در آبزی پروری

نتیجه گیری

اطلاعات بدست آمده ازن را مانند یک ماده ضدعفونی کننده با قابلیت ضدعفونی بالا و بسیار امیدوارکننده نشان می دهد (علی الخصوص در مورد افزایش طول عمر مفید محصول در مرحله عرضه به بازار مصرف و افزایش کیفیت یخ های تولیدی) که بعنوان بخش اثرگذاری در رابطه با عمل بهسازی کیفیت غذاهای دریایی در مراحل تولید و توزیع شناخته شده است.
مدارک و شواهد تجربی به دست آمده مزایای بسیاری را برای تمام امور این صنعت فراهم می کند. از بین بردن کلر که بعنوان یک ضدعفونی کننده اصلی شناخته شده است که شرایط تولید محصولی با ارزش افزوده بیشتر و همچنین بهداشتی را برای مصرف کننده فراهم می کند.
امکان ادعای این که ازن برای این مبحث کافی است ، وجود ندارد. به دلیل اینکه عوامل دیگری نیز برای این بحث مورد استفاده قرار می گیرد.
یکی از مزایای استفاده از این سیستم ضمانت سلامت و کیفیت و میزان ماندگاری محصولات دریایی می باشد. کاربرد ازن در آبزی پروری
استفاده از سیستم گاز ازن البته در شرایط کنترل شده ، گزینه مناسبی برای صیاد می باشد تا به بازار صید و همینطور کیفیت آن بهبود ببخشد. کاربرد ازن در آبزی پروری

بیشتر بدانید : کاربرد ازن در صنعت دام و طیور

مترجم و گردآورنده : فائزه سادات مرادی

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ArabicEnglishPersian