کاربرد ازن در شست و شوی میوه و سبزیجات | ازن در شست و شوی میوه و سبزیجات |

کاربرد ازن در شست و شوی میوه و سبزیجات

کاربرد ازن در شست و شوی میوه و سبزیجات

کاربرد ازن در شست و شوی میوه و سبزیجات

کاربرد ازن در شست و شوی میوه و سبزیجات

 

در این مقاله با کاربرد ازن در شست و شوی میوه و سبزیجات آشنا خواهی شد ، از آب ازن دار در انواع عملیات برای شست و شوی میوه ها و سبزیجات استفاده می شود. به طور معمول ، یک جریان جانبی از قنات به ازن تزریق می شود و به منظور حفظ غلظت ثابت ازن مجددا به داخل قنات وارد می شود. در بعضی موارد ، اگر غلظت باقیمانده مواد ضدعفونی کننده مورد نیاز باشد ، می توان کلر اضافه کرد. مقدار کلر در این شرایط به میزان قابل توجهی پایین تر از مقدار کلر به عنوان ضدعفونی کننده اصلی است.

جریان جانبی ازن دار در آب بسیار متمرکز خواهد بود ، بنابراین برای اطمینان از اختلاط مناسب جریان جانبی با آب قنات نوعی از پراکندگی لازم خواهد بود. در بعضی از موارد ، آب ناشی از قنات به طور مداوم از طریق واحد ازن ترسیم می شود و قبل از بازگشت به مخزن شستشو ، گاز ازن را جذب می کند و به مخزن بازمی گردد.

سیستم ازن باید به گونه ای طراحی شود که راندمان انتقال ازن را به حداکثر کاهش دهد. این سیستم همچنین باید ازن کافی برای آب را فراهم کرده و هرگونه ازن اضافی قبل از ورود به محل کار یا محیط های عمومی را از بین ببرد.

غلظت ازن از 0.5  تا  0.15  در برنامه های شستشو مورد استفاده قرار میگیرد در حالی که غلظت های بین 1-3 در اسپری استفاده می شود. (کاربرد ازن در شست و شوی میوه و سبزیجات)

 

مقدمه

 

در سال های اخیر ، توجه به سلامت میوه و سبزیجات افزایش یافته است ، به خصوص در ایجاد روش هایی برای کاهش و حذف مداخله انسان و عوامل بیماری زا.

در روش های سنتی آب را با مواد ضدعفونی یا بدون آن در شستشو میوه و سبزیجات استفاده می کنند. کلر پرمصرف ترین ماده ضدعفونی کننده در تولید محصولات است ، اما تاثیر بسیار کمی در از بین بردن باکتری های سطح میوه و سبزیجات دارد.

مصرف کنندگان و تنظیم کننده ها نگران امنیت غذاهای آماده ای مانند میوه ، سبزیجات و تولید سالاد هستند. این شامل جلوگیری از عوامل بیماری زا و آلاینده های شیمیایی است. در آمریکا کلر اغلب برای ضدعفونی کردن آب شستشو سالاد استفاده می شود.

استفاده از کلر می تواند منجر به آلودگی سالاد با مواد شیمیایی کلر شود. بنابر این حقیقت اتحادیه اروپا استفاده از کلر در شستشو سالاد را به میزان قابل توجهی محدود کرده است. بسیاری از شرکت های بسته بندی مواد ضدعفونی خود را به ازن تغییر داده اند.

ازن یک ضدعفونی کننده قوی تر از کلر ، کلرید دی اکسید یا اسید پراستریک است. این ماده در برابر طیف گسترده ای از پاتوژن ها از جمله باکتری ها ، ویروس ها ، کریپتوسپوریدیم ، ژیاردیا و غیره موثر است. از همه مهم تر ، ازن تنها 10-20 دقیقه در آب عمر دارد و پس از آن مدت به اکسیژن تجزیه می شود. بنابراین باعث می شود محصولاتی مانند کلر یا دی اکسید کلر مضر نباشید. این امر از آلوده شدن سالاد به همراه فراورده های ضدعفونی کننده جلوگیری می کند و همچنین باعث تخلیه آسان آب شستشوی استفاده شده می شود.

 

فواید استفاده از ازن در آب شست و شوی سالاد و سبزیجات

 

از فواید استفاده از ازن در آب شست و شوی سالاد و سبزیجات میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

بهبود طعم و ظاهر :  استفاده از آب ازن دار نشان داده است که ضمن کنترل پاتوژن های ناشی از مواد غذایی ، طعم و ظاهر سبزیجات برش خورده بازار را بهبود می بخشد.

عمر مفید بیشتر : ازن سبب کاهش تعداد باکتری هایی که منجر به فساد مواد غذایی می شوند می شود در نتیجه ماندگاری و مسافت حمل و نقل را افزایش می دهد.

نیاز کمتر آب و استفاده از آب بازیافتی : زمانی که با ازن فیلتر های تصفیه ترکیب می شود ، می تواند مقدار زمان استفاده از آب قبل از تخلیه در مقابل عملیات مشابه با استفاده از کلر را افزایش دهد . علاوه بر ضدعفونی کننده برجسته ، ازن می تواند آلودگی های آلی موجود در آب روان را اکسید کند. به علاوه ، ازن دارای یک فعالیت میکروفلکولنت است که باعث افزایش تصفیه می شود.

حذف  THMو سایر محصولات کلر زده شده : بر خلاف کلر ازن ترکیبات کلری ایجاد نمی کند. انجمن اروپا باقیمانده این موارد را بر اساس مواد غذایی کنترل می کند.

کاهش سموم دفع آفات و سایر مواد شیمیایی باقیمانده از مواد غذایی : عمل اکسیده کنندگی شیمیایی ازن می تواند مواد شیمیایی سمی مانند سموم دفع آفات در تهیه مواد غذایی را تجزیه کند.

 

دلیل استفاده از ازن در صنعت تولید

 

فواید استفاده از ازن در صنعت تولید بنابر این دلیل است که اکسید کنندگی 1.5 برابر بیشتر از کلر دارد و طیف گسترده و موثرتری در برابر میکرو ارگانیسم ها در مقایسه با کلر و سایر ضدعفونی کننده ها دارد. ازن باکتری هایی مانند اشیریشیاکلی ، لیستریا و سایر عوامل بیماری زا مواد غذایی را سریع تر از موادضدعفونی کننده سنتی مانند کلر از بین می برد.

ازن یک مولکول با انرژی بالاست. عمر مفید آن در آب و محیط اتاق تنها بیست دقیقه است و به سادگی و بدون هیچ باقیمانده ای به اکسیژن تبدیل می شود. از ازن همچنین می توان در آب بازیافتی استفاده کرد.

میوه های تازه و سبزیجات در مرحله اول با آب ازن دار شسته می شوند و آب شستشو را می توان دوباره با فرآیند ازن زنی و فیلتراسیون مجددا استفاده کرد. آب تصفیه شده فاقد باکتری ، رنگ و مواد جامد معلق است که می تواند مصرف آب را کاهش دهد. ازن می تواند افات و مواد شیمیایی باقی مانده مانند محصولات کلر زده شده را از بین ببرد.

ازن یک گاز ضدعفونی کننده قوی است که از آن می توان در ضدعفونی مواد غذایی در سردخانه ها و در طی صادرات برای جلوگیری از گسترش باکتری ، رطوبت و یاخته های موجود در سطح غذا و سیستم شست و شو ، اسپری و آب قنات که باعث کاهش تعداد باکتری های موجود در سطح مواد غذایی شود.

یکی از راه های نگهداری یا بهبود سلامت تولید محصول تازه شست و شوی سبزیجات و میوه ها با آب ازن دار است. دو نوع سیستم شست و شوی مانند اسپری و آب وجود دارد که می تواند در کاهش شمارش باکتری کمک کند.

 

در ویدیوی زیر با کاربرد ازن در شست و شوی میوه و سبزیجات آشنا خواهی شد.

 

کاربرد ازن در سردخانه ها

کاربرد ازن در تصفیه و ضدعفونی آب استخرهای شنا

کاربرد ازن در آبزی پروری و محصولات دریایی

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ArabicEnglishPersian