نقش زئولیت در استخر پرورش آبزیان | کارایی زئولیت در پرورش آبزیان | آرکا صنعت آریو

نقش زئولیت در استخر پرورش آبزیان

نقش زئولیت در استخر پرورش آبزیان

زئولیت در استخر پرورش آبزیان کاربردهای بسیار زیادی دارد که در نهایت منجر به افزایش پرورش آبزیان و کاهش مرگ و میر آنها می شود.

زئولیت

زئولیت یک ماده معدنی می باشد که کاربردهای فراوانی دارد. زئولیت ساختمانی سه بعدی دارد که دارای حفره ها و سوراخ هایی می باشد. زئولیت از سیلیکون ، آلومینیوم و یون های اکسیژن تشکیل شده است. خواص فیزیکی و شیمیایی ماده زئولیت با یکدیگر تفاوت اساسی دارد.

کاربردهای زئولیت

از زئولیت در کشاورزی استفاده های زیادی می شود. برخی از این موارد شامل افزایش رطوبت خاک ، اصلاح کود های شیمیایی ، اصلاح خاک ، بهبود حاصلخیزی زمین کشاورزی و … می باشد. کاربردهای دیگر زئولیت در پرورش گل ، سبزیجات ، درخت ، احداث جنگل ، تصفیه آمونیاک استخر ماهیان ، کنترل بو و رطوبت حیوانات خانگی ، کاربردهای رادیواکتیوی ، تصفیه آب و فاضلاب و … می باشد. یکی از کاربردهای مهم زئولیت که در ادامه قصد بررسی آن را داریم ، کاربرد زئولیت در استخر پرورش آبزیان می باشد.

نقش زئولیت در پرورش آبزیان

با توجه به رشد جمعیت و افزایش نیاز به محصولات پروتئینی مانند گوشت های سفید ، نیاز به افزایش تولید این محصولات می باشد. برای افزایش تولید گوشت های سفید نیاز به پرورش بیشتر طیور و آبزیان داریم. برای پرورش بیشتر آبزیان باید روش هایی را در پرورش آنها به کار ببریم که موجب افزایش راندمان و بازدهی شود. روش هایی که بتواند حداکثر میزان تولید آبزیان را با کمترین هزینه ها فراهم کند. یکی از این راهکارها استفاده از ماده شگفت انگیز زئولیت می باشد. خرید زئولیت برای افزایش راندمان و بازدهی پرورش آبزیان لازم می باشد.

دلیل استفاده از زئولیت در استخر پرورش آبزیان

یکی از کاربردهای زئولیت برای پرورش آبزیان می باشد. استخرهای پرورش آبزیان دارای آلودگی های متفاوتی می باشد. آب این استخرها به دلیل وجود آلودگی ها به پاکسازی نیاز دارند. برای پاکسازی استخر پرورش ماهیان از هر ماده ای نمی توان استفاده نمود. زیرا باید به سلامت ماهیان هیچگونه صدمه ای وارد نشود. بنابراین نیاز به یک ضدعفونی کننده ای می باشد که علاوه بر ضدعفونی آب استخر ، سلامت آبزیان را حفظ نماید.

زئولیت در استخر پرورش آبزیان

زئولیت ( آنزیمیت ) نسبت به سایر مواد مشابه ، قیمت مناسبتری دارد. میزان زئولیت مورد استفاده با توجه به PH  آب ، میزان آب ، نوع آبزیان ، تعداد آبزیان ، کیفیت آب و دمای آب و بسیاری از فاکتورهای دیگر تعیین می شود. زمان مناسب پاشش زئولیت در استخر پرورش آبزیان ، هنگام غروب آفتاب می باشد.

کارایی زئولیت در پرورش آبزیان

زئولیت ( آنزیمیت ) می تواند یک محیط زیستی سالم برای پرورش ماهیان بوجود بیاورد.

زئولیت تأثیر زیادی در غلظت فسفات و آمونیاک دارد ، به گونه ای که آمونیوم را جذب می کند و موجب کاهش ته نشینی فسفات می شود.

به کارگیری زئولیت در استخر پرورش آبزیان ، سبب افزایش پرورش ماهیان و کاهش تلفات آنها می شود.

زئولیت با جذب مواد سنگین مانند فلزات موجود در آب ، موجب کاهش احتمال مسمومیت های ماهیان می شود.

این ماده قدرت زیادی برای جذب انواع سموم به ویژه آفلاتوکسینها دارد. این ویژگی به دلیل تبادل یونی بالا و منافذ فراوان و توانایی تولید ژل های ضعیف در ساختار زئولیت می باشد.

زئولیت می تواند رشد و باروری ماهیان را به طور چشمگیری افزایش دهد.

زئولیت می تواند پوست اندازی برخی از آبزیان مانند میگوها را آسان تر و سریعتر کند. همچنین با جذب گازهای سمی همانند متان در رشد میگوها تأثیر مثبتی دارد.

به دلیل جذب یون آمونیوم در ماده زئولیت ، افزایش تراکم در رشد ، باروری و حمل و نقل انواع آبزیان خواهیم داشت.

زئولیت در استخر پرورش آبزیان

نقش زئولیت در استخر پرورش آبزیان همانند فیلتری برای بهبود شاخص های کیفی آب می باشد.

این ماده پر خاصیت سبب کاهش نیاز به استفاده از کودهای فسفاته و افزایش نیاز به استفاده از کودهای نیتراته می گردد.

زئولیت موجب تنظیم PH آب استخر می شود که برای پرورش بهتر آبزیان بسیار تأثیرگذار می باشد.

زئولیت مواد خوراکی آبزیان را تقویت می کند و ارزش غذایی مواد خوراکی آبزیان را بسیار بالا می برد.

این ماده پر خاصیت در آکواریوم ها هم مورد استفاده قرار می گیرد.

برای جلوگیری از انباشته شدن آمونیاک در مکان های تخم گذاری آبزیان ، زئولیت پاشیده می شود.

زئولیت در پیشگیری از ابتلا ماهیان و سایر آبزیان به بیماری های عفونی و ویروسی و … نقش دارد.

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ArabicEnglishPersian