روش های تزریق ازن به آب - بهترین روش تزریق ازن به آب - آرکا صنعت آریو

روش های تزریق ازن به آب

روش های تزریق ازن به آب

روش های تزریق ازن به آب به صورت دو روش اصلی شامل استفاده از دیفیوژهای حباب ساز و استفاده از انژکتور ونتوری می باشد.

انواع ازن

ازن یک گاز با سه اتم اکسیژن می باشد که در سه نوع ازن جوی ، ازن سطحی و ازن صنعتی وجود دارد.

ازن سطحی

ازن سطحی همانگونه که از نامش پیداست ، در سطح زمین به واسطه فرآیندهای طبیعی تشکیل می شود. این فرآیندها شامل تخلیه انرژی در زمان رعد و برق و واکنش های فوتوشیمیایی در جنگل های کاج می باشد. تراکم ازن سطحی به علت انجام واکنش ها مقابل نور خورشید و وجود گازهای حاصل از تجزیه بدن موجودات آلی و گازهای اکسید نیتروژن می باشد. در دهه های اخیر ازدیاد گازهای اکسید نیتروژن و اکسید کربن سبب ازدیاد ازن سطحی شده است.

ازن جوی

ازن جوی ، یک نوع ازن می باشد که به سبب تماس اشعه های خورشید با اکسیژن هوا تولید می شود و موجب ایجاد یک لایه می شود که لایه ازن گفته می شود. این لایه به عنوان یک لایه محافظتی در برابر اشعه های مضر خورشید می باشد. لایه ازن یک لایه حیاتی برای زندگی تمامی موجودات زنده می باشد که در سالیان اخیر به دلایل مختلفی تضعیف شده است.

تزریق ازن به آب

ازن صنعتی

قبل از بررسی روش های تزریق ازن به آب ، باید با ازن صنعتی به خوبی آشنا شوید. ازن صنعتی به صورت مصنوعی طی مراحلی توسط ازن ساز ها تولید می شود. ازن صنعتی یک اکسیدکننده قوی می باشد که توانایی از بین بردن انواع میکروارگانیسم ها را دارا می باشد. ازن صنعتی برای موارد گوناگونی همانند صنایع غذایی ، صنایع پتروشیمی ، صنایع کاغذ ، کشاورزی ، پرورش گل و گیاه و … به کار می رود.

ازن صنعتی طول عمر بسیار پایینی دارد و همین موضوع سبب شده است که این گاز در محل با استفاده از دستگاه ازن ژنراتور صنعتی تولید شود. امکان تولید گاز ازن در محل با مزایای زیادی مانند عدم مشکلات حمل و نقل و تولید ازن با غلظت بالا همراه می باشد. ازن در مدت زمان کوتاهی از بین می رود اما از خود هیچگونه مواد مضری بر جای نمی گذارد.

بررسی روش های تزریق ازن به آب

ازن ژنراتور ها برای این فرآیند از روش های زیر استفاده می کنند.

دیفیوز حباب ساز ( روش های تزریق ازن به آب )

در روش استفاده از دیفیوز حباب ساز ، گاز ازن از انتهای یک ستون بسیار مرتفع آب با کمک لوله ای که دارای حفره های متعددی می باشد به آب وارد می شود. به منظور تزریق بهتر ازن ، ارتفاع ستون را حدود 6 الی 10 m  درنظر می گیرند. در منابع آبی که تحت فشار نیستند و به صورت اتمسفریک می باشند و ارتفاع ستون آب پایین تر از شش متر است ، حلالیت ازن بسیار پایین می باشد. ولی در صورتی که منبع تحت فشار باشد و ارتفاع ستون آب مناسب باشد ، حلالیت ازن به طور چشمگیری بالا خواهد بود. از معایب این مدل از روش های تزریق ازن به آب به حلالیت پایین ازن می توان اشاره نمود. مزیت اصلی این روش سادگی و آسان بودن روش تزریق می باشد که سبب شده است بسیاری از متخصصان از این روش استفاده کنند.

انژکتور ونتوری ( روش های تزریق ازن به آب )

از دیگر روش های کاربردی ، استفاده از انژکتور ونتوری می باشد. مکانیزم این روش بر پایه مکش و تزریق ازن به آب در زمان عبور جریان از درون اریفیس می باشد. با عبور آب از درون اریفیس اختلاف فشاری میان ورودی و خروجی و مکشی برای گاز ورودی ایجاد می گردد. در مواقعی از بوستر پمپ به منظور افزایش فشار جریان در درون ونتوری استفاده می کنند.

از مزایای روش های تزریق ازن به آب با استفاده از انژکتور ونتوری ، می توان به موارد زیر اشاره نمود.

این روش سبب می شود که اکسیژن و هوای کمتری به آب وارد شود و به هوازدایی آب نیازی نباشد.

انژکتور ونتوری موجب کاهش بازدهی و راندمان تزریق ازن به آب با گذشت زمان نمی شود ، جز در مواردی که مشکلاتی همانند گرفتگی در درون دستگاه ایجاد شود.

از دیگر مزیت های بسیار مهم این روش که سبب برتری آن نسبت به روش استفاده از دیفیوز حباب ساز شده است ، میزان بالای حلالیت ازن می باشد. در شرایط بدون فشار حدود 50 الی 70 درصد و در شرایط فشار با بوستر پمپ تا 98 درصد حلالیت دارد.

 

تزریق ازن به آب

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ArabicEnglishPersian