ازن در کشاورزی | بررسی کاربرد ازن در صنعت کشاورزی | آرکا صنعت آریو

ازن در کشاورزی

ازن در کشاورزی

ازن در کشاورزی با توجه به کاربردهای فراوانی که دارد، نقش مهمی را ایفا می کند و توسط دستگاه ازن ساز جهت استفاده در کشاورزی تولید می شود.

اهمیت ازن در کشاورزی

 

دستگاه ازن ساز

ازن برای مبارزه با میکروارگانیسم ها مواد ارگانیک سطح خاک را مقداری اکسید می کند و تغییرات مثبتی در آن ایجاد می کند. البته مقدار ازن اضافه شده به خاک باید از مقدار تعیین شده توسط کارشناسان بیشتر نباشد.

ازن در کشاورزی سبب افزایش رشد محصولات و کاهش استفاده از سموم می شود. ازن با اکسید کردن مواد ارگانیک خاک موجب آزادسازی موادغذایی مورد نیاز گیاهان می شود. ازن یک جایگزین مناسب برای سایر ضد میکروارگانیسم های مضر در کشاورزی مانند متیل برماید می باشد.

ازن تمامی باکتری ها، قارچ ها و میکروب ها را از بین می برد. ازن از آنجا که یک اکسید کننده ناپایدار است و نیمه عمر کوتاهی دارد، قابلیت ذخیره سازی ندارد و باید توسط دستگاه ازن ساز در محل مورد استفاده تولید شود.

کاربرد ازن در کشاورزی

 

ازن در کشاورزی

کاربردهای ازن در کشاورزی فراون است که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

پاکسازی آب های زهکشی جهت استفاده مجدد

با توجه به کمبود آب، پاکسازی و تصفیه آب های زه کشی، به کمک ازن و اشعه های یو وی uv به کاهش مصرف آب در کشاورزی کمک شایانی می کند.

افزایش کیفیت محصولات

یک محصول با کیفیت باید عاری از هرگونه مواد مضر برای سلامتی انسان ها باشد. ازن در کشاورزی سبب تولید یک محصول ارگانیک می شود. زیرا محصولات بدون نیاز به سم پاشی و تنها با کمک ازن به یک محصول با کیفیت بدون آلودگی تبدیل می شوند.

کاهش مصرف سم

زمانی که ازن تمامی میکروارگانیسم ها، باکتری ها، قارچ ها و… را از بین می برد دیگر نیازی به استفاده از سم های شیمیایی نمی باشد. سرعت ازن در نابودی میکروارگانیسم ها بسیار زیاد است و نیاز به استفاده از سم ها را به حداقل می رساند.

نابودی آلودگی های خاک

برای داشتن یک محصول مناسب به خاک سالم نیاز داریم. وجود میکروارگانیسم ها در خاک سبب پایین آمدن کیفیت خاک می شود. خاک بی کیفیت و نامناسب می تواند تمامی عوامل بیماری زا را به محصولات انتقال دهد.

اکثر مواد گندزدای خاک دارای تأثیرات منفی روی سلامتی انسان ها هستند . اما ازن تولیدی از دستگاه ازن ساز هیچگونه آثار وعوارض نامطلوبی برای سلامتی  انسان ها ندارد و می تواند جایگزین مناسب موادهای گندزدای شیمیایی باشد.

آزادسازی اکسیژن لازم برای رشد محصولات

اکسیژن یک مؤلفه حیاتی برای رشد گیاهان به شمار می آید. برای تأمین اکسیژن لازم گیاهان و محصولات کشاورزی از ازن استفاده می کنند. ازن قابلیت همزمان تأمین خواص ازن برای گیاهان و تبدیل به اکسیژن و تأمین اکسیژن لازم برای گیاهان را دارد.

با تأمین اکسیژن لازم گیاهان، باروری محصولات افزایش چشمگیری پیدا خواهند کرد و محصولات دارای کیفیت بالاتری خواهند شد.

افزایش مدت نگهداری گیاهان

تجربه و بررسی ها نشان داده است که استفاده از ازن سبب می شود که مدت زمان نگهداری محصولات افزایش بیابد و همچنین برای کشاورزانی که پرورش گل های زینتی را انجام می دهند با افزایش طول عمر گل های زینتی آنها، مفید باشد.

نابودی علف های هرز

دستگاه ازن ساز با تولید ازن علف های هرز در کشاورزی را اکسید می کند و از رشد آنها ممانعت به عمل می آورد. این نکته در استفاده از ازن ها اهمیت دارد که ازن باید با غلظت مورد تأیید کارشناسان استفاده شود. زیرا افزایش بیش از حد استفاده از ازن سبب کاهش عناصر مفید موجود در محصولات مانند آهن و منگنز می شود.

نابودی H2S  و کاهش استفاده از کود

وارد شدن این گاز به آب ها سبب از بین رفتن تأثیرات کودهای شیمیایی می شود و در نتیجه مصرف کودهای شیمیایی افزایش می باید. ازن با نابودی سوء اثر گاز H2S سبب کاهش نیاز به کودهای شیمیایی می شود.

مزایای استفاده از ازن در کشاورزی

ازن قوی ترین و بی ضرر ترین اکسید کننده موجود می باشد.

ازن در کشاورزی، سبب نابودی اسید هومیک موجود در خاک می شود.

با عملیات ازناسیون، باقی مانده های ازن را به اکسیژن تبدیل می کند.

نیاز به انبارهای مواد شیمیایی خطرناک برای تولید آن نمی باشد و به صورت آن سایت on site تولید می شود.

دستگاه ازن ساز با تولید ازن، کودهای خاک را اکسیده می کند وکودها را برای استفاده گیاهان، بهینه می کند.

هیچ تأثیر منفی روی محصولات ندارد و سمی و سرطان زا نمی باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ArabicEnglishPersian