ازن درمانی دیسک کمر | جراحی بسته دیسک کمر | آرکا صنعت آریو

ازن درمانی دیسک کمر

ازن درمانی دیسک کمر

ازن درمانی دیسک کمر در اتاق جراحی یا کلینیک به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می گردد و فرد زیر دستگاه فلوروسکوپ قرار می گیرد.

درمان دیسک کمر با ازن تراپی

ازن تراپی یکی از روش های نوین برای درمان دیسک کمر می باشد. ازن برای درمان دیسک استفاده می گردد و موجب کاهش درد و التهاب و ترمیم بافت ها و استخوان می گردد. غلظت ازن مورد استفاده حدود 20 تا 50 میکروگرم در میلی لیتر است.

 

ازن درمانی دیسک کمر

عملکرد دستگاه فلوروسکوپ اینگونه است که پس از قرارگیری روی بیمار، سوزن وکاتتر وارد دیسک بین مهره ای شده و ازن تزریق می شود. با حذف مقداری از نوکلئوس پولپوزوس ، فشار در قسمت مربوطه کاهش پیدا می کند و موجب بازگشت دیسک بیرون زده به حالت طبیعی خود می شود. در این حالت فشار از روی اعصاب نخاع برداشته شده و دیسک پاره شده یا بیرون زده بهبود می یابد.

فواید ازن درمانی دیسک کمر

ازن تولید شده از دستگاه ازن ساز فواید درمانی زیادی دارد که یکی از آنها درمان دیسک کمر می باشد. رادیکال های آزاد ازن با مواد موجود در دیسک در هنگام برخورد، واکنش نشان می دهد که سبب آرام شدن درد و کاهش حجم بیرون زدگی دیسک می گردد.

ازن درمانی با دارا بودن خاصیت ضد باکتریالی موجب افزایش گلیکولیز سلولی می شود. به علت تغییراتی که در تولید پروتئوگلیکان در نوکلئوس پولپوزوس دیسک اعمال می کند، سبب تخریب سلول های ماتریکس دیسک می شود. این فعل و انفعالات پس از گذشت چندین هفته موجب کاهش حجم دیسک بیرون زده می گردد. با کاهش حجم مهره بیرون زده ، فشار از روی نخاع برداشته می شود. برداشته شدن فشار سبب بهبود گردش خون و افزایش اکسیژن رسانی به ریشه های عصبی می گردد.

از جدیدترین روشهای درمانی دیسک، جراحی های بسته با استفاده از ازن می باشد. در درمان بیرون زدگی های خفیف از این روش استفاده می کنند. ابتدا محل دقیق عصب درگیر را شناسایی می کنند. ازن را در این ناحیه تزریق می کنند که سبب کاهش درد و التهاب می شود. پس از تکرار چندین جلسه ازن درمانی دیسک کمر ، بهبودی حاصل می گردد.

تزریق ازن

آمپول های تزریق ازن مخصوص می باشند و فقط برای این کار استفاده می شوند.

تزریق ازن کاملاً بدون درد است. زیرا با بی حسی موضعی انجام می شود.

تزریق ازن باید تنها توسط پزشک متخصص انجام شود و هر فرد مسلط به تزریقات ساده ، نمی تواند ازن را به خوبی تزریق کند. به خصوص در درمان دیسک کمر ، تزریق ازن به مهره یا دیسک بیرون زده باید به درستی و به صورت اصولی توسط پزشک متخصص تزریق گردد.

روش های تزریق ازن

ازن تولیدی از ازن ژنراتور را در دز معین، به سه روش برای درمان دیسک تزریق می کنند.

 

ازن درمانی دیسک کمر

1 – ازن را به درون دیسک یا درون فورامن خروجی دیسک در اتاق جراحی تزریق می کنند.

2 – ازن را در نزدیکی دیسک و پاراورتبرال ، در کلینیک تزریق می کنند.

3 – ازن را به صورت اپیدورال یا کودال اپیدورال در اتاق جراحی یا کلینیک ، تزریق می کنند.

این نکته را به یاد داشته باشید که ازن درمانی باید طبق نظر پزشک انجام شود و ممکن است برای تمام دردهای دیسک کمر مفید نباشد. پزشک پس از بررسی جواب ام آر آی تشخیص می دهد که ازن درمانی برای  درمان دیسک فرد مناسب است یا خیر.

مراقبت های پس از ازن درمانی

مبتلایان دیسک کمر که ازن درمانی کرده اند ، باید موارد زیر را رعایت نموده تا ازن درمانی آنها نتیجه بخش واقع شود.

حداقل چندین ساعت استراحت مطلق کامل داشته باشند و هیچگونه فعالیتی انجام ندهند.

چندین روز از انجام ورزش ، فعالیت های سنگین و رانندگی و … خودداری کنند.

پس از گذشت چندین روز اقدام به تمرینات ورزشی مخصوص دیسک کمر کنند.

به مدت چندین روز پس از ازن تراپی، از نشستن های طولانی مدت بیشتر از نیم ساعت ، خودداری کنند.

پس از گذشت چند روز از ازن درمانی دیسک کمر، با نظر پزشک می توانند پیاده روی آرام را داشته باشند.

برای نشستن از صندلی های دسته دار استفاده کنند تا فشار خود را کمی به دسته های صندلی وارد کنند و از وارد شدن تمام فشار به کمر جلوگیری شود.

برای غذا خوردن از میزغذاخوری ، بری نماز خواندن از صندلی نماز ، برای خوابیدن فقط از تخت و برای دستشویی از توالت فرنگی استفاده کنند.

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ArabicEnglishPersian