اجزای دستگاه اکسیژن ساز | نکات مهم در خرید دستگاه اکسیژن ساز | آرکا صنعت آریو

اجزای دستگاه اکسیژن ساز

اجزای دستگاه اکسیژن ساز

اجزای دستگاه اکسیژن ساز شامل کمپرسور هوا، شیر برقی، فیلتر، سیلندر، فلومتر و مخزن اکسیژن می باشد که هر کدام وظایف خاصی را انجام می دهند.

آشنایی با اجزای دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز یک دستگاه برای تولید اکسیژن خالص جهت تنفس مصنوعی بیماران می باشد که شامل اجزای زیر است.

کمپرسور

کمپرسور هوا از اصلی ترین اجزای اکسیژن ساز می باشد. کمپرسور هوای پیرامون دستگاه را دریافت می کند و برای عملیات فشرده سازی آن را به سیلندرها انتقال می دهد. کمپرسورها در مدل های خشک و روغنی موجود هستند.

فیلتر

فیلترها برای تصفیه و پاکسازی هوای دریافتی، از ذرات گرد و غبار و آلودگی در دستگاه تعبیه شده اند. فیلترها اکسیژن مناسب و تصفیه شده را برای مصرف کننده آماده می کنند.

این فیلترها علاوه بر تأمین اکسیژن خالص برای کاربر، سبب تمیزی دستگاه و افزایش طول عمر دستگاه می شوند.

سیلندر

سیلندرهای موجود در دستگاه اکسیژن ساز به کمک زئولیت ، جداسازی نیتروژن و اکسیژن هوا را انجام می دهد. نیترژن آن را دفع و اکسیژن را پس از رسیدن به دز مناسب تحویل می دهند.

مخزن

پس از خروج اکسیژن با دز مناسب از سیلندر، این گاز به مخزن اکسیژن وارد می شود تا تنظیمات فشار بر روی آن اعمال گردد. برای تنظیم نمودن فشار اکسیژن از رگلاتور استفاده می گردد.

شیربرقی

از دیگر اجزای دستگاه اکسیژن ساز، شیر برقی می باشد. شیربرقی یک قطعه با چهار ورودی و خروجی است. از یک سمت هوا را به داخل دستگاه هدایت می کند و از سمت دیگر هوا را به سمت سیلندر می فرستد. در خروجی ها هم از یک سمت اکسیژن خالص را به بیرون انتقال می دهد و از سمت دیگر نیتروژن زائد را خارج می کند.

فلومتر

اجزای دستگاه اکسیژن ساز

فلومتر محفظه ای استوانه ای شکل می باشد که در درون این محفظه آب می ریزند. این آب سبب مرطوب سازی اکسیژن خروجی از دستگاه می گردد.

فلومتر اکسیژن را به صورت لیتر بر دقیقه تنظیم کرده و امکان تنظیم جریان اکسیژن را به کمک یک شیر تعبیه شده در این قسمت، فراهم می نماید.

استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

برای استفاده از این دستگاه، ابتدا یک محافظ برق مناسب برای آن در نظر بگیرید تا با نوسانات برق به اجزای دستگاه اکسیژن ساز آسیبی وارد نشود.

فلومتر که همان لیوان استوانه ای بزرگ می باشد را از جای مخصوص خود جدا کرده و تا محل تعیین شده روی آن، از آب پر نمایید. فلومتر را در جای خود قرار دهید و از درست قرار گرفتن آن اطمینان حاصل کنید. سپس شلنگ اکسیژن را به آن وصل نمایید.

با زدن دو شاخه به یک پریز برق با ولتاژ مناسب، دکمه پاور را فشار دهید. پس از چند ثانیه دستگاه با پخش آهنگ کوتاهی روشن می گردد.

میزان اکسیژن لازم را طبق نظر پزشک با فلومتر تعیین نمایید. احتیاط نمایید توپک درونی آن از خط قرمز درج شده روی آن بالاتر نرود.

باتری مهمترین اجزای دستگاه اکسیژن ساز است ؟

باتری را می توان یکی از قطعات مهم دستگاه اکسیژن ساز دانست. کیفیت باتری بر سلامت سایر قطعات اثرگذار است.

چنانچه امکان استفاده از جریان برق به صورت مستقیم وجود نداشته باشد، توسط باتری دستگاه به راحتی تا چندین ساعت قابل استفاده می باشد.

کارکرد باتری دستگاه اکسیژن ساز با توجه به مدل دستگاه و مدل باتری می تواند متفاوت باشد و بین 4 تا ده ساعت بتواند شارژ داشته باشد و کار کند.

خرید دستگاه اکسیژن ساز

 

اجزای دستگاه اکسیژن ساز

در هنگام خرید دستگاه اکسیژن ساز به نوع دستگاه توجه نمایید. با توجه به مکانی که می خواهید از دستگاه استفاده نمایید اقدام به انتخاب یکی از دو مدل ثابت یا قابل حمل نمایید.

به کیفیت اجزای دستگاه اکسیژن ساز توجه نمایید و میزان ظرفیت اکسیژن ساز را در نظر بگیرید. اکسیژن سازهای خانگی گنجایش 3 ، 5، 8 ،10 لیتری دارند و اکسیژن ساز های قابل حمل دارای گنجایش 2، 3، 5 لیتری هستند. باید بر اساس مشاوره با پزشک، گنجایش لازم را انتخاب کنید.

دستگاه باید دارای ضمانت نامه معتبر و خدمات پس از فروش باشد.

برخی از مدل های دستگاه اکسیژن ساز از برق اضطراری برخوردار هستند و برای کسانی که دائم با دستگاه تنفس دارند، مناسب می باشند. زیرا با قطع جریان برق و نداشتن شارژ باتری، دستگاه می تواند کار کند.

وزن و ابعاد دستگاه بسیار مهم می باشد و با توجه به مکان استفاده از دستگاه، باید ابعاد و وزن مناسب دستگاه در نظر گرفته شود.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ArabicEnglishPersian